Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

Harmonogram uroczystych obchodów stulecia odzyskania
niepodległości przez Polskę
w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

„Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
znowu swobodnie Orzeł Biały krąży”

Alojzy Feliński

Rok 2018 jest dla nas, Polaków, rokiem wyjątkowym, rokiem jubileuszowym. Bowiem sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

Wolna Polska znowu pojawiła się na mapach Europy. Spełniły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

O tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli odzyskać ojczyznę, świadczą słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego pisał:

„O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie!
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...”

Trudno się dziwić, że kiedy w 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach zapomnienia i beznadziei ożyła wiara w ich sercach i umysłach. I co najważniejsze – przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Polska stała się wolna i niepodległa.

Prymas Polski, Kardynał Aleksander Kakowski napisał:  „Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie. Skruszył nieznośne więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę”.

Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ten entuzjazm naszych przodków udziela się nam, świętującym w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości.

W wyjątkowym dla Polski, jubileuszowym 2018 roku, my, cała społeczność ZSZiO w Sułkowicach podejmujemy szereg działań, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości.

  1. Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku
  2. Powiatowy konkurs: Mój powiat, moja gmina, moja mała ojczyzna „ Jak zmieniała się na przestrzeni lat”
  3. Formy patetyczno – oficjalne: „Dla i o Niepodległej”

a)      „ Symbole narodowe” – 27 kwietnia

b)      „To jest moja Matka, ta Ojczyzna” – 25 maja

c)      „Znasz li ten kraj…” podróż do najciekawszych zakątków Polski – 22 czerwca

d)     „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”  – 1 września

e)      „Nasza szkoła w Niepodległej” – 16 października

f)       „Pieśnią i słowem dla Niepodległej” – 9 listopada

  1. Powiatowy „Wielki Test” o historii Polski – 24 października
  2. XII Bieg na orientację „Sprawni jak żołnierze” – 9 listopada
  3. „Kącik patriotyczny” – cykliczne gazetki „Niepodległa 1918-2018”
  4. Mapa Polski – „Polska to my”
  5. Dokumentacja działań na stronie szkoły.
RELACJE
a) Ewa Francuziak:

27 kwietnia 2018 roku miał miejsce w naszej szkole apel, który stał się okazją  do zapoczątkowania naszych działań z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Polska to my, polskość zaczyna się w nas, w lokalnym patriotyzmie i miłości do małej Ojczyzny. Ważna jest dziś popularyzacja sposobu mówienia o małej, bądź dużej ojczyźnie, popularyzacja myślenia o wspólnocie, która nas wiąże. Dlatego jedną z inicjatyw jest stworzenie mapy Polski wypełnionej zdjęciami naszej społeczności uczniowskiej pod hasłem "POLSKA TO MY".  Zdjęcia będziemy uzupełniać podczas kolejnych uroczystości szkolnych związanych z odzyskaniem niepodległości, aby ostatecznie przedstawić całej społeczności uczniowskiej wydrukowaną mapę, którą będzie można podziwiać na pierwszym piętrze naszej szkoły. Przedsięwzięcie to zapoczątkowali odchodzący absolwenci klasy 4 tmt i 4 tgh. Również podczas tego apelu mogliśmy poszerzyć wiedzę o naszych symbolach narodowych, jakimi są: godło i flaga Polski.

b) Małgorzata Kania:

25 maja klasy III zaprezentowały program artystyczny pt: "Matka, Ojczyzna nasza" w ramach kontynuacji przygotowań szkoły do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W swoim występie uczestnicy podkreślili jak ważna jest miłość do ojczyzny oraz patriotyzm. Zwrócili szczególną uwagę na takie wartości jak szacunek, umiłowanie i oddanie własnej ojczyźnie jak również pielęgnowanie narodowych tradycji, kultury czy języka. Przybliżyli postacie Wielkich Polaków, którzy w swoich utworach, postawie i w życiu wykazywali wielką miłość do ojczyzny. Myślą przewodnią akademii były słowa wypowiedziane przez św Jana Pawła II podczas IV pielgrzymki do Polski: "To jest moja Matka ta Ojczyzna".

Maciej Betlej:

Temat drugiego apelu, przygotowanego w ramach przygotowań do uroczystości 100 – lecia odzyskania niepodległości brzmiał: „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”. Występ przygotowali uczniowie klas trzecich technikum i szkoły branżowej wraz z wychowawcami. W rolę prowadzących wcielili się: przewodnicząca szkoły – Aneta Garbień oraz Bartłomiej Pyda, którzy wraz z grupą swych klasowych kolegów zaprezentowali wiersze, piosenki i dialogi nawiązujące do historii naszego kraju. Utworem rozpoczynającym apel był Polonez A-dur Fryderyka Chopina, po nim uczniowie recytowali wybrane fragmenty wierszy najwybitniejszych twórców literatury polskiej, m.in. J. Kochanowskiego, I. Krasickiego, A. Mickiewicza, C.K. Norwida, Cz. Miłosza i W. Szymborskiej. Czczenie oraz szanowanie ojczyzny, czyli matki wszystkich obywateli, jest nakazem bożym. Św. Jan Paweł II wypowiedział podczas jednej z pielgrzymek do naszej ojczyzny takie słowa: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Na zakończenie odtworzona została projekcja multimedialna z utworem „Polska Duma – Rota”, po której dyrektor podziękował organizatorom za przygotowanie apelu oraz przekazał przewodniczącym klas pamiątkowe albumy o symbolach narodowych. Na zakończenie Konrad Pieczara oraz Adrian Gibas uświetnili akademię, prezentując występ przygotowany na egzamin końcowy w szkole muzycznej (były to melodie grane na na marimbie i wibrafonie).

c) Katarzyna Piwowarska-Piechota:

W ramach przygotowań do obchodów  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  obecne klasy drugie przygotowały akademię na zakończenie roku, która to stanowiła kolejny punkt uczczenia tego ważnego dla nas wydarzenia.  Mottem akademii  było powiedzenie „Cudze chwalicie , swego nie znacie” i poświęcone było pięknu naszej ojczystej ziemi.  Wielu z nas planuje dalekie podróże w odległe kraje, by dowiedzieć się o nich czegoś nowego i odwiedzić ciekawe miejsca. . Prześcigamy się w wymyślaniu podróży do atrakcyjnych miejsc za granicą, a często zapominamy o swoim kraju. Kraju pełnym magicznych miejsc. Zaprosiliśmy całą społeczność szkolną w podróż przedstawiając wspaniałą prezentację multimedialną.

W Polsce można znaleźć niemal wszystko ; od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, przepastne lasy, po zabytki światowej klasy i życzliwych ludzi. Na spotkanie z kulturą zapraszają tysiącletnie miasta, wioski pozwalające odpocząć od hałaśliwej cywilizacji.

d) Urszula Woźnik-Batko:

Kolejne spotkanie rozpoczęła projekcja filmu Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski”, który pokazał, że nasza ojczyzna wielokrotnie była „we krwi skąpana”, Polacy nie raz musieli stawać do walki w obronie kraju. Ponieważ nasze spotkanie miało miejsce na początku września, postanowiliśmy skupić się na roku 1939, czyli na jednym z najdramatyczniejszych momentów w naszej historii.
„Dziś rano o godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły granice Polski, łamiąc układ o nieagresji. Zbombardowano szereg miast” – takie słowa usłyszeli Polacy 1 września 1939 roku.
Jednak wojna to nie jest tylko coś, o czym musimy uczyć się na lekcjach historii, by otrzymać dobrą ocenę, coś odległego i obcego, ale to integralna część dziejów naszego narodu, to doświadczenie, które powinno kształtować naszą tożsamość narodową, to część losów naszych bliskich, naszych babć, dziadków, sąsiadów, mieszkańców Sułkowic i najbliższej okolicy, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Postanowiliśmy wczuć się w ich sytuację, spojrzeć na wielką historię z perspektywy zwykłego człowieka. W tym celu przywołaliśmy wspomnienia  z pierwszych dni września ludzi, którzy byli wtedy młodzi.

 

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.

Joomla templates by Lonex.