Oczywiście, jak każde urządzenie rejestrujące, mózg miewa usterki. Dlatego nasza pamięć jest daleka od doskonałości w każdym wieku. Każdemu zdarza się położyć gdzieś klucze czy książkę lub zapomnieć o spotkaniu. To się zdarza i jest częścią życia. Lecz od 45. roku życia proces przypominania wydłuża się. W miarę jak się starzejemy, przyswajanie nowych informacji wymaga więcej czasu i wysiłku. Wielu osobom w wieku około 64 lat zdarza się „mieć coś na końcu języka”, to znaczy mieć problem z przypomnieniem sobie popularnego, znanego niegdyś słowa. W miarę starzenia się, możesz mieć problem z przypomnieniem sobie spisów, instrukcji lub nawet snów.

Zazwyczaj te zmiany to tylko drobne niedogodności i rzadko są one sygnałem, że twój mózg zamienia się w „papkę”. Nikt nie wie na pewno, dlaczego te zmiany zachodzą, lecz niektórzy badacze przypuszczają, że zmiany słuchu, wzroku i innych zmysłów zaburzają zdolność mózgu do zapamiętywania. Wahania emocjonalne, jak stres czy depresja, mogą również wpływać na pamięć. Leki, takie jak sprzedawane bez recepty środki na przeziębienie czy środki nasenne, osłabiają pamięć. Natłok informacji i niezdrowy styl życia mogą również przyczyniać się do powstania problemów z pamięcią.

„Jednym z powodów tego, że ludzie uważają swoją pa- mięć za tak złą, jest to, że próbują zrobić zbyt dużo w zbyt krótkim czasie”, uważa Arthur Kramer, profesor psychologii w Beckman Institute University of Illinois w Urbana- -Champaign. „Wiemy, że gdy próbujesz coś zapamiętać i jednocześnie robisz coś innego, ani jedno, ani drugie nie wychodzą zbyt dobrze. Uważam, że zawsze próbujemy to robić w taki sposób. Po prostu nie poświęcamy wystarczająco wiele czasu na dobre zapamiętywanie”.

Kolejnym problemem są hormony, zwłaszcza estrogen, który prawdopodobnie wpływa na pewne procesy zapamiętywania. W badaniach prowadzonych na McGill University w Quebecu stwierdzono, że kobiety po menopauzie, które przyjmowały estrogen, miały lepsze wyniki testów zapamiętywania niż kobiety nie przyjmujące estrogenu.

Niedobory żywieniowe mogą być również powodem problemów z pamięcią. Ludzie, którzy mieszkają sami, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, mogą spożywać posiłki zbyt rzadko lub mogą być one mało wartościowe, co może mieć wpływ na procesy myślenia i zapamiętywania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>