Ćwiczenia i techniki poprawiające pamięć są użyteczne, ale gdy koniecznie musisz zapamiętać szczegóły, porzuć dumę i sięgnij po ołówek. Jeżeli naprawdę musisz coś zapamiętać i nie ufasz swojej pamięci, zapisz to.

„Nikt nie może pamiętać wszystkiego, zwłaszcza w warunkach silnego stresu”, twierdzi doktor Barry Gordon. „Dlatego na przykład kasjerzy w banku zapisują szczegóły napadu bezpośrednio po tym wydarzeniu. Dzięki temu mają swoje zeznania na piśmie i mogą je przekazać policji lub innym pracownikom banku, nie obawiając się, że pewne szczegóły mogą się zamazać w pamięci pod wpływem drobiazgowych pytań”.

Noś ze sobą kalendarzyk lub kilka karteczek w kieszeni lub torebce, aby sporządzać notatki dla siebie, sugeruje doktor Gordon. Abyś mógł szybko sporządzać notatki, trzymaj karteczki i długopis obok telefonu, lodówki czy łóżka oraz w każdym miejscu, w którym spędzasz dużo czasu.

Jeżeli stwierdzasz, że nie zwracasz uwagi na takie zapiski, umieszczaj je w nietypowych miejscach. Na przykład jeżeli masz ważne spotkanie w czasie lunchu, przyczep karteczkę do banana w swojej torebce z posiłkiem. Kiedy wszystko inne zawiedzie, zrób czarnym markerem notatkę na ręku, a na pewno jej nie pominiesz.

Doktor medycyny i dr nauk humanistycznych Barry Gordon jest neurologiem behawioralnym w Johns Hopkins School of Medicine i autorem książki Memory: Remembering and Forgetting in Everyday Life.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>