Wino działa korzystnie na serce, a jego degustacja – na umysł. Degustacja wina może być pomocna w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia, zdolności werbalnych i wiedzy ogólnej. Niezależnie od korzyści w życiu towarzyskim!

Gdy po raz pierwszy patrzysz na szklankę wina, ćwiczysz swoją pamięć i umiejętności oceny wizualnej, porównując kolor i klarowność z innymi winami, które widziałeś. Następnie oceniasz zapach wina, co stanowi 90% jego degustacji.

„Smak może być słodki, słony, gorzki lub kwaśny”, mówi Robert Houde, sommelier w restauracji „Charlie Trotter’s” w Chicago, oferującej do spożycia 1200 win. „Gdy dochodzi do degustacji wina, myślisz, jak wyrazić słowami swoje wrażenia”.

Do degustacji wina Houde zaleca wybór prostego gatunku, np. cabemet, i zgromadzenie grupy przyjaciół, aby porównać produkty różnych winnic. Można skorzystać z publikacji na ten temat, jak np. Wine Spectators Ultimate Guide to Buying Wine, aby poznać podstawy, choć najważniejsze, to dobrze się bawić. Lekarze twierdzą, że informacje zapamiętujemy znacznie lepiej, jeśli wykonywana czynność sprawia nam przyjemność. Podczas przeżywania emocji wydziela się neurotransmiter – norepinefryna, która ułatwia rejestrowanie doświadczenia w pamięci długoterminowej.

Sommelier jest profesjonalnym pracownikiem restauracji, który pomaga klientowi w doborze win i serwisie, restauratorowi zaś w układaniu karty win, oraz trzyma pieczę nad piwnicą z winami (przypis tłumacza).

Każda kolejna nowa degustacja wina wyczula twoje podniebienie, czyniąc je coraz bardziej wyrafinowanym. Degustacja wyjątkowego wina (co Houde nazywa barometrem) może pomóc w wykształceniu naturalnego systemu oceny i określenia związków między różnymi gatunkami wina. Z czasem ta umiejętność przekształci się w hobby poszerzające znacznie zasób wiedzy, którą można rozwijać do końca życia. Czynnik ten jest uważany przez lekarzy za niezwykle istotny dla zachowania trwałej elastyczności umysłu i jego rozwoju.

Nie należy jednak przesadzać. Nadmierne spożywanie alkoholu zaburza procesy uczenia się, a nałóg alkoholizmu może prowadzić do uszkodzeń mózgu. Chociaż badania wykazują, że spożywanie dziennie jednej szklanki wina poprawia dopływ krwi do mózgu, jednak lekarze twierdzą, że picie alkoholu do stanu upojenia zaburza pamięć. Robert Houde jest sommelierem w restauracji „Charlie Trotter’s” w Chicago, która oferuje do spożycia bogaty wybór 1200 win.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>