Jest to coś więcej niż luksusowa ekstrawagancja: masaż może wzmocnić bystrość umysłu! Masaż jest co prawda fantastycznym środkiem relaksującym, ale ma również znaczny wpływ na funkcjonowanie pamięci, pobudzając mózg do lepszego działania, twierdzi doktor Larry J. Feldman.

Naukowcy sądzą, że już sam dotyk zwiększa wytwarzanie w mózgu hormonu nazwanego Czynnikiem Wzrostu Nerwów (NGF). Hormon ten ułatwia powstawanie nowych komórek mózgu i pomaga w wytwarzaniu neurotransmite- rów, które wpływają na procesy zapamiętywania i uczenia się.

Pomimo że teoria związana z NGF musi jeszcze być udowodniona, wiadomo na pewno, że masaż pomaga stymulować układ limfatyczny, który dostarcza bogatego w tlen płynu do komórek, utrzymując komórki mózgowe w zdrowiu, mówi doktor Feldman.

Nie musisz, na szczęście, polegać ani na swoim partnerze, ani na wysoko opłacanym masażyście, aby uzyskać ten ważny dla zdrowia dotyk. Doktor Feldman zaleca wypróbowanie technik automasażu, które można wykonywać w czasie przerwy w pracy biurowej lub podczas stania w korku.

– 1. Połóż złączone opuszki palców na środku czoła. Bardzo łagodnie wygładzaj zmarszczki na czole od środka w kierunku skroni. Powtórz tę czynność sześć razy.

– 2. Stosując nacisk, równie delikatny jak zastosowany do gałek ocznych, rysuj małe koła na skroniach pomiędzy kątem oka a owłosioną skórą. Powtórz tę czynność sześć razy.

– 3. Stosując nieco większy nacisk wszystkich palców, masuj owłosioną skórę głowy okrężnymi ruchami. Zaczynając od karku, masuj palcami całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. W czasie masażu wyobrażaj sobie, jak skóra rozluźnia się pod wpływem dotyku.

– 4. Chwyć dłonią kępkę włosów blisko skóry, a następnie delikatnieje pociągaj. Powtarzaj czynność z kolejnymi kępkami włosów na całej powierzchni skóry głowy.

Doktor nauk humanistycznych Larry J. Feldman jest dyrektorem Pain and Stress Rehabilitation Center w New Castle, w stanie Delaware.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>