Naucz się grać na jakimś instrumencie. Dostarczysz rozrywki sobie i przyjaciołom: będzie to również stymulacja twojego umysłu. Gra na instrumencie jest wszechstronnym treningiem umysłu. Grając, rozwijasz zdolności motoryczne, identyfikujesz nuty i łączysz ich zapis z dźwiękami, jednocześnie skupiając się na uważnym słuchaniu. „Wszystkie te czynności są wykonywane jednocześnie, co stanowi prawdziwe wyzwanie”, mówi muzykoterapeutka, doktor sztuki Connie Tomaino.

Co jest największą zaletą muzyki? Że można nauczyć się grać w każdym wieku. Zdecyduj, jaki rodzaj muzyki lubisz najbardziej, i niech to pomoże ci wybrać instrument. Aby nauczyć się podstaw gry, najlepiej, twierdzi doktor Tomaino, jest ćwiczyć co najmniej 10-15 minut dziennie. Następnie należy ćwiczyć dłużej, w miarę jak umiejętności rosną. Jeżeli grasz raz w tygodniu, zatrzymasz się na poziomie zerowym – wykształcając jeszcze jedną rutynową czynność i pozbawiając swój umysł korzyści, które starasz się osiągnąć.

Gdy już opanujesz podstawy, możesz nauczyć się nowych utworów, grać w zespole, a nawet zapamiętywać muzykę. „Wraz z utrwalaniem każdej umiejętności następuje jej przetwarzanie przez różne obszary mózgu i staje się ona czynnością odruchową”, uważa doktor Tomaino. „Twój mózg używa »autopilota« i wykorzystuje skupienie uwagi do nauczenia się nowych umiejętności”. Dlatego niezwykle ważne jest stałe podwyższanie stopnia trudności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>