Może już wiesz, że niedobór żelaza może wywoływać uczucie zmęczenia i ospałość. Ma także zły wpływ na pamięć – zwłaszcza u kobiet. Żelazo ma istotny wpływ na przekaźniki chemiczne w mózgu, mówi doktor Ann B. Bruner. Badania wykazują, że ludzie, u których występuje niedobór żelaza, gorzej sobie radzą z testami pamięciowymi.

Mężczyźni zazwyczaj mają dużą ilość tego pierwiastka w organizmie, zaś około 15% kobiet poniżej 50. roku życia wykazuje jego niedobór lub choruje na anemię z powodu utraty żelaza w czasie menstruacji.

W celu zachowania właściwego poziomu żelaza kobiety przed menopauzą powinny przyjmować go 15 miligramów dziennie, a mężczyźni oraz kobiety po menopauzie – 10 miligramów. Większość owoców i warzyw, ziaren, ryb i mięsa zawiera jedynie śladowe ilości żelaza. Najlepsze jego źródła to kubek wzbogaconych płatków zbożowych (zawartość żelaza waha się od 4,5 do 18 miligramów, w zależności od rodzaju), 85 gramów wątroby wołowej (6 miligramów), 85 gramów chudej polędwicy wołowej (3 miligramy), pół kubka gotowanego szpinaku (3 miligramy) i pół kubka gotowanej fasoli (3 miligramy).

Możesz pomóc organizmowi uzyskać jak największą ilość żelaza z pożywienia, unikając picia mrożonej lub gorącej herbaty w czasie posiłków (herbata zawiera substancję blokującą absorpcję żelaza), spożywając za to bogate w witaminę C potrawy lub napoje, jak truskawki, pomidory lub sok pomarańczowy. Witamina C pomaga w absorpcji żelaza. Doktor medycyny Ann Bruner jest docentem pediatrii w Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>