Radowanie się bogatą gamą kolorów ogródka pobudza umysł do nowego rodzaju aktywności. „Im więcej kolorów i kształtów znajdzie się w twoim ogródku i im więcej czasu spędzasz w nim, zajmując się twórczym planowaniem, tym bardziej stymulująco wpłynie to na twój umysł”, twierdzi doktor Maria Simonson.

Uprawianie ogródka jest korzystne nie tylko z powodu wyzwań, jakie niesie jego planowanie i pielęgnowanie, ale i ze zmysłowej radości z owoców własnej pracy. Największą przyjemnością w uprawianiu ogródka jest prawdopodobnie gra kolorów na klombach kwiatowych.

Specjaliści od pamięci twierdzą, że kolory ciepłe – jak czerwienie, kolory pomarańczowe, głębokie żółcie, pulsujące purpury i karmazyn – bardziej stymulują wzrok i umysł niż kolory zimne, ponieważ odzwierciedlają światło słońca i grę cieni. Podobnie jak kolory kontrastowe, np. niebieski i pomarańczowy.

„Żółty jest pierwszym kolorem, który zauważysz”, mówi doktor Simonson. „Poprawia on nastrój i wyzwala uczucie szczęścia i optymizmu”. Wykazano, że kolor czerwony podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech, akcję serca i przebieg fal mózgowych – weź więc pod uwagę siłę oddziaływania klombu czerwonych róż lub maków w pełnym rozkwicie! W celu lepszego efektu kolorystycznego zastosuj połączenie kolorów żółtego i czerwonego. Doktor nauk humanistycznych Maria Simonson jest dyrektorem Health, Weight, and Stress Clinic w Johns Hopkins Medi- cal Institutions w Baltimore.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>