Jeżeli przedzierasz się przez stosy papieru lub ślęczysz przed monitorem komputera, musisz mieć czas na robienie przerw. Nauczenie się lub przypomnienie sobie czegoś jest niemożliwe bez odpowiedniej koncentracji. Kiedy pracujesz nad projektem, rób 5-minutową przerwę mniej więcej co 30 minut. Co ciekawe, zapamiętasz więcej, niż gdybyś próbował przyswoić sobie wszystkie te informacje w czasie maratońskiej sesji, mówi doktor medycyny Arnold B. Scheibel.

„Twój mózg może przyswajać informacje tak długo, jak długo możesz wytrzymać w pozycji siedzącej”, twierdzi doktor Scheibel. „Nazywam to zasadą »mózg-siedzenie«”. W czasie każdej przerwy wstań, pospaceruj kilka minut i wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Na przykład, aby rozciągnąć ramiona i górną część pleców, weź ręcznik do prawej ręki. Podnieś i zegnij prawą rękę nad prawym ramieniem, tak aby ręcznik zwisał wzdłuż pleców. Chwyć koniec ręcznika lewą ręką. Stopniowo chwytaj ręcznik coraz wyżej i wyżej lewą ręką, tak wysoko, jak tylko możesz. W trakcie tej czynności przekonasz się, że twoja prawa ręka jest także pociągana do dołu. Wykonuj ćwiczenie, aż obie ręce zetkną się lub możliwie najbardziej zbliżą do siebie. Weź ręcznik do lewej ręki i wykonaj ćwiczenie z drugiej strony. Doktor medycyny Arnold Scheibel jest profesorem neurobio- logii i psychologii University of California w Los Angeles.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>