Aby zachować żywe wspomnienia jakiegoś doświadczenia, połącz je z określonym zapachem. Pomyśl o zapachu jako o środku wspomagającym pamięć. Posiadanie specyficznego zapachu, którego zawsze używasz w takich samych sytuacjach, pomaga wykorzystać dużą zdolność umysłu do wytwarzania związków i skojarzeń.

Węch jest najsilniejszym zmysłem utrwalanym w pamięci. Pewne połączenia nerwowe prowadzą bezpośrednio od nosa do hipokampa, który jest centralnym ośrodkiem uczenia się i zapamiętywania w mózgu.

„W przeciwieństwie do innych zmysłów, których połączenia nerwowe muszą przechodzić przez wiele stacji przekaźnikowych w mózgu, zapach jest przekazywany bezpośrednio”, informuje doktor Lawrence C. Katz. „To jest jak czerwony telefon w biurze prezydenta, który ma bezpośrednią łączność z Moskwą”.

Możesz zapamiętywać pewne wydarzenia w życiu, łącząc ich występowanie z zapachami. Na przykład piecz zawsze cynamonowe bułeczki z rodzynkami, gdy co roku odwiedza cię rodzina na święta Bożego Narodzenia. Obieraj pomarańczę przed wykręceniem numeru telefonu do przyjaciela. Zapal świecę o zapachu waniliowym, gdy rozwiązujesz krzyżówki. Wzbogacając swój świat zapachów i kojarząc je z doświadczeniami, możesz zachowywać te doświadczenia bezpośrednio w pamięci długoterminowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>