Twój umysł, tak jak komputer, ma systemy „backup” ułatwiające przywoływanie określonych wspomnień. Wspomnienia utrwalają się, jeśli zachowuje się je w więcej niż jednym miejscu w mózgu. Należy więc wytworzyć możliwie jak najwięcej skojarzeń – widoki, dźwięki, zapachy – aby przypomnieć sobie szczególny pomysł lub wyobrażenie, mówi doktor medycyny Arnold B. Scheibel.

Możesz „dorabiać klucze” do różnych miejsc w pamięci, związanych z danym wydarzeniem. Im więcej „kluczy”, tym łatwiej sięgnąć po któryś z nich. Po pierwsze, gdy szukasz czegoś w pamięci, przywołaj żywe i barwne skojarzenia, powtarzając najpierw informację. Jeżeli na przykład spotykasz panią Parker, pomóż sobie zapamiętać jej imię, mówiąc głośno: „Miło mi panią spotkać, pani Parker”.

Po drugie, postaraj się zaangażować emocjonalnie. Być może pani Parker przypomina ci ulubionego nauczyciela, który grywał z tobą w piłkę podczas wakacji. I w końcu spróbuj zaangażować swoje zmysły. Zwracaj uwagę na to, co widzisz, czujesz i słyszysz, gdy spotykasz panią Parker, a jest bardziej prawdopodobne, że ją zapamiętasz. Doktor medycyny Arnold B. Scheibel jest profesorem neuro- biologii i psychologii University of California w Los Angeles.

Połącz określone wyobrażenie – nawet niezbyt mądre – z informacją, a zostanie ono zręcznie zakodowane i później wykorzystane. Wyobrażenia często zajmują mniej miejsca w mózgu niż słowa czy cyfry. Dlatego właśnie łatwiej jest zapamiętać twarze niż imiona. Aby wykorzystać tę właściwość mózgu, informacje, które chcesz zapamiętać, jak najczęściej przekształcaj na obrazy, sugeruje doktor Michael Epstein.

„Gdy spotykam mężczyznę o nazwisku John Woods”, mówi doktor Epstein, „natychmiast wyobrażam sobie wielkiego drwala nazywanego Wielki John, idącego przez las i machającego siekierą”.

„Staram się tworzyć aktywne wyobrażenie, ponieważ ruch jest znacznie łatwiejszy do zapamiętania niż na przykład nazwisko w skojarzeniu ze statycznym drzewem”. Faktycznie, najważniejsze to uczynić wyobrażenie jak najbardziej żywym i wyrazistym. Im bardziej będzie ono dziwaczne i niezwykłe, tym lepiej.

„Zamiast wyobrażać sobie mężczyznę, który ścina drzewo, wyobrażam sobie drzewo ścinające mężczyznę. Albo też zamiast wyobrażania sobie konia jedzącego jabłko, wyobrażam sobie jabłko jedzące konia. Takie wyobrażenia łatwiej zapamiętać”, twierdzi doktor Epstein. Doktor Michael Epstein jest profesorem psychologii w Rider University w Lawrenceville, w stanie New Jersey.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>