Lekarze praktykujący ayurvedę, system leczniczy zapoczątkowany 5000 lat temu w Indiach, uważają pogarszanie pamięci za przejaw braku równowagi energii vata – jednej z trzech podstawowych energii organizmu.

Celem ayurvedy jest pomoc w przywróceniu równowagi trzech podstawowych rodzajów energii. Aby polepszyć energię vata, specjalista może zalecić dietę złożoną ze słodkich, słonych lub kwaśnych pokarmów. Możesz także otrzymać zestaw ziół ayurvedycznych poprawiających koncentrację, jak ashwagandha lub brahmi, mówi doktor medycyny Scott Gerson, dyrektor National Institute for Ayurvedic Medicine w Brewster w stanie Nowy Jork. Zioła mogą występować w postaci herbatek lub proszku.

Jedną z przyjemniejszych metod ayurvedy jest stosowanie gorących olejków na czoło, które mają oddziaływać na mózg i usprawniać przepływ krwi. Aby wzmocnić siły psychiczne, niektórzy specjaliści ayurvedy zalecają lewatywy w celu oczyszczenia organizmu i przywrócenia dobrego zdrowia. Zalecają też łagodne ćwiczenia fizyczne, np. pozycje jogi lub pogram spacerów.

Zanim na rynku pojawił się Anacin, Tylenol i Dramamina, ludzie polegali na ziołach. W praktyce domowe ziołowe środki lecznicze stosowano już wiele lat przed Juliuszem Cezarem i Sokratesem. Zioła należą do najstarszych i najpewniejszych środków leczniczych.

Praktycy specjalizujący się w ziołolecznictwie mają do dyspozycji szeroki wybór środków poprawiających pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Nalewki, herbatki i kapsułki wypełnione ziołami są przepisywane w różnych stężeniach i dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na przykład ginkgo biloba zawiera substancje wzmacniające zdolności poznawcze, które wzmacniają dopływ krwi i tlenu do mózgu. Inne zioła są skuteczne w upośledzającym pamięć stresie fizycznym i emocjonalnym, mówi Roy Upton, zielarz i dyrektor American Herbal Pharmaco- peia z Santa Cruz w Kalifornii. Często przyczyną braku koncentracji jest bezsenność. W takim przypadku otrzymasz lek, np. walerianę, który pomoże ci zasnąć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>