Pożegnaj margarynę i masło. Oliwa z oliwek zawiera tłuszcze wpływające korzystnie na pamięć. W badaniach włoskich stwierdzono, że uczestnicy spożywający dużo oliwy z oliwek i innych tłuszczów nienasyconych, np. w postaci awocado i orzechów, doświadczali mniej związanych ze starzeniem się zaburzeń pamięci, niż ci, którzy nie jedli tak dużych ilości zdrowych tłuszczów. Kwasy tłuszczowe w oliwie z oliwek mogą być pomocne w zachowaniu struktury błon neuronów, spekuluje doktor Antonio Capurso. Podobną rolę mogą odgrywać antyoksy- danty zawarte w oliwie z oliwek.

Doktor Capurso zaleca używanie oliwy z oliwek zamiast masła lub margaryny do sporządzania wszystkich potraw. Oto jeden z jego ulubionych przepisów.

– Spaghetti w stylu country:

– 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek

– 2 ząbki czosnku

– 0,5 kilograma pomidorów

– 100 gramów zielonych oliwek (bez pestek) sól i pieprz do smaku

– 35 dkg spaghetti.

Podgrzej oliwę na dużej patelni. Dodaj czosnek i przysmażaj, aż stanie się brązowy. Zmniejsz ogień i stopniowo dodawaj pomidory. Podsmażaj przez 10 minut. Dodaj oliwki oraz sól i pieprz, jeżeli lubisz. Podsmażaj przez 5 minut. Jednocześnie gotuj spaghetti około 5 minut lub do czasu, gdy będzie prawie ugotowane. Odcedź i przenieś je do dużego naczynia. Dodaj sos i dobrze wymieszaj.

Starcza na 4 porcje. Doktor medycyny Antonio Capurso pracuje w oddziale badania pamięci wydziału geriatrii University of Bari-Policlinico we Włoszech: jest też autorem książki Olive Oil: From Myth to Science.

Obecnie ludzie jedzą albo zbyt dużo, albo zbyt mało białka. Białko jest głównym elementem kilku popularnych diet. Spożywanie dużej ilości białka jest istotne do funkcjonowania mózgu (może pomóc w przezwyciężeniu problemów z pamięcią związanych ze stresem). Nie potrzebujesz jednak nadmiernie dużych jego ilości zalecanych przez diety, uważa doktor Asenath LaRue. W rzeczywistości duże ilości białka mogą nawet prowadzić do problemów zdrowotnych, np. schorzeń nerek i serca.

Jaka więc ilość białka jest korzystna dla mózgu i całego organizmu? Kobiety powinny spożywać około 50 gramów dziennie, natomiast mężczyźni potrzebują około 63 gramów. Ponieważ wiele pokarmów bogatych w białko zawiera szkodliwy dla serca rodzaj tłuszczu, staraj się wybierać przyjazne dla serca potrawy:

– kurczak bez skóry (21 gramów białka w 85 gramach),

– pieczona lub przyrządzona na ruszcie lub grillu ryba (21 gramów białka w 85 gramach),

– chuda wołowina (21 gramów białka w 85 gramach),

– jogurt naturalny niskotłuszczowy (13 gramów białka w 1 kubku),

– beztłuszczowe lub 1 -procentowe mleko (8 gramów białka w 1 kubku),

– gotowana fasola (7 gramów białka w V2 kubka),

– tofu (7 gramów białka w 85 gramach).

Doktor nauk humanistycznych Asenath LaRue jest profesorem psychiatrii w University of New Mexico School of Medicine w Albuquerque.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>