Zbyt częste oglądanie telewizji źle wpływa na pamięć, ale odpowiednie postępowanie pozwala temu zapobiec. Naukowcy z Kansas State University stwierdzili, że aktywność fal mózgowych zaczyna spadać już po 15 minutach oglądania telewizji, co oznacza, że umysł się „wyłącza”.

Nie musisz jednak wyrzucać telewizora. Zamiast siedzieć przed nim bezmyślnie, zacznij go wykorzystywać do poprawiania pamięci. Doktor Thomas H. Crook III twierdzi, że właściwie korzystanie z telewizji może wpłynąć na poprawę zarówno pamięci długotrwałej, jak i zdolności obserwacyjnych.

Podczas oglądania telewizji rób notatki. Notuj wypowiadane zdania, opisuj mimikę postaci, ubrania i niezwykłe sceny, radzi doktor Crook. Odłóż notatki na dzień lub dwa. Potem, nie zaglądając do notatek, spróbuj sobie przypomnieć, co się wydarzyło w programie. Po zapisaniu tego, co zdołałeś zapamiętać, porównaj te notatki z tymi, które zrobiłeś w czasie programu. Jeżeli będziesz to robić konsekwentnie, zgodność treści notatek powinna być coraz lepsza.

Jeśli chcesz rzeczywiście pomóc swojej pamięci, ogranicz jednak oglądanie telewizji. Zrób listę programów, które chcesz zobaczyć wieczorem. Włączaj telewizor tuż przed programem i wyłączaj bezpośrednio po nim. W ten sposób nie zaangażujesz się w oglądanie kolejnego programu lub w zmianę kanałów w poszukiwaniu czegoś do obejrzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>