Jeżeli twoja ulubiona gra planszowa staje się nagle zbyt monotonna, podejmij wyzwanie i zmień zasady gry. Puzzle i gry, takie jak szachy czy scrabble, to prawdziwa gimnastyka dla umysłu, mówi doktor Michael Chafetz. Lecz po pewnym czasie prawie każda gra coraz mniej wciąga.
A więc, w miarę możliwości, wprowadzaj nowe zasady. Będzie to prawdziwy trening dla umysłu, twierdzi doktor Chafetz. Jeżeli lubisz szachy, spróbuj grać z zawiązanymi oczyma. Oczywiście musisz mieć godnego zaufania partnera, który uczciwie opisze każdy ruch. Kiedy wyobrazisz sobie szachownicę, gra będzie stymulować twoją wyobraźnię, pomoże ci skupić uwagę i sprawdzić zdolność logicznego myślenia.
Jeżeli grasz w scrabble, zredukuj do minimum liczbę liter lub stosuj tylko pewne litery. Zwiększ liczbę pytań w grze w Trivial Pursuit. Układaj puzzle, odwracając je do góry nogami. „W rzeczywistości każda gra może być pouczająca, jeśli myślisz twórczo i dodajesz nowe reguły” mówi doktor Cha- fetz. „Nie bój się zmieniać zasady gry”.
Jeżeli masz trudności z zapamiętywaniem imion i twarzy, wypróbuj ten sposób, gdyż pomoże ci on zachowywać imiona nowych znajomych w pamięci długotrwałej. Aby na stałe zapamiętać imię nowo przedstawionej ci osoby, zastosuj ten prosty sposób.
Po pierwsze, upewnij się, że dobrze usłyszałeś imię, radzi ekspert w dziedzinie zapamiętywania, Harry Lorayne. Większość ludzi jest tak zajęta innymi sprawami, że przy pierwszym przedstawieniu nie zwraca na to uwagi.
Po drugie, zaraz po usłyszeniu przeliteruj imię w myślach. Jeżeli nie możesz tego wykonać, poproś tę osobę, by zrobiła to za ciebie. „Zainteresowanie imieniem zazwyczaj może schlebić danej osobie”, mówi doktor Lorayne.
Po trzecie, wypowiedz komentarz do usłyszanego imie- nia – zwłaszcza gdy jest ono rzadko spotykane. Jeżeli masz kuzyna lub znajomego o tym imieniu, również możesz to powiedzieć. W zapamiętaniu pomocne jest wszystko, co przyczynia się do wielokrotnego powtarzania, mówi Harry Lorayne.
Po czwarte, często używaj imienia tej osoby w czasie konwersacji. Powinieneś je wypowiedzieć co najmniej raz lub dwa razy podczas rozmowy, lub częściej, jeżeli ona trwa dłużej. I po piąte, gdy rozmowa się kończy, zamiast mówić tylko „do widzenia”, powiedz na przykład: „Miło było pana poznać, panie Jones” lub „Do zobaczenia, Sally”. Pozwoli to na jeszcze jedno powtórzenie i zwiększy szansę przypomnienia sobie imienia w przyszłości. Harry Lorayne jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie pamięci i autorem książki Remembering People: The Key to Success.
Leave a reply