Dobrze sformułowany akronim pomoże ci przypomnieć sobie nawet najmniej istotną rzecz na liście zakupów. Zapisz pierwsze litery każdej rzeczy, którą chcesz zapamiętać, i utwórz z nich słowo, mówi doktor Robert Finkel. Jeżeli chcesz kupić hamburgera, tuńczyka (tuna), cebule (onions), ketchup, oliwę z oliwek (olive oil), kapustę (cabbage) i rzodkiewki (radishes), masz do dyspozycji litery H, T, O, K, O, C i R. To niezbyt zachęcające? Poprzestawiaj je trochę, a wtedy już tylko musisz zapamiętać, żeby kupić w sklepie HOTROCK.
To samo można uczynić z rachunkami do zapłacenia (płacisz EEK – energię, elektryczność i kablówkę) lub z obowiązkami w pracy (spotkanie z FLEA – Fred, Lisa, Erica i Adam lub WFCE – wypełnianie, fakturowanie, czytanie i wysyłanie e-maili).
Jeżeli nie starcza ci liter do utworzenia całego słowa, doktor Finkel radzi użyć zbliżonego wyrazu. Na przykład LIMPS może zastąpić LMPZ, ponieważ łatwiej go zapamiętać niż nic nie znaczącą zbitkę spółgłosek.
Doktor nauk humanistycznych Rober Finkel jest kierownikiem wydziału fizyki na St. John’s University w Jamaica, w stanie Nowy Jork, i autorem książki The New Brainbooster. Każdy, niezależnie od tego, czy jest „rannym ptaszkiem”, czy „nocną sową”, ma w ciągu dnia czas największej sprawności.
Jeżeli jesteś osobą chodzącą spać wcześnie i równie wcześnie wstającą, twój okres największej sprawności przypada prawdopodobnie na inną porę niż u osoby, która chodzi spać późno, twierdzi doktor Douglas Herrmann.
U większości ludzi pracujących od 9.00 do 17.00 okres największej aktywności przypada mniej więcej na czas od 11.00 do 16.00. Okres ten i jego długość mogą się zmieniać w zależności od poziomu aktywności, ilości snu oraz od posiłków i czasu ich spożywania w ciągu dnia.
Chociaż okres aktywności każdego człowieka jest inny, doktor Herrmann twierdzi, że łatwo określić, kiedy on występuje. Notuj przez kilka dni, kiedy czujesz się ospały, a kiedy jesteś rześki i sprawny intelektualnie. Prawdopodobnie zauważysz pewną prawidłowość. Kiedy już określisz czas swojej największej sprawności, możesz z łatwością dostosować do niego swoje obowiązki.
„Jeżeli musisz wykonać pracę twórczą czy umysłową lub zadania wymagające zapamiętywania, łatwiej ci będzie zrobić to w czasie największego poziomu twojej energii”, mówi doktor Herrmann. Doktor nauk humanistycznych Douglas Herrmann jest dyrektorem wykonawczym w Practical Memory Institute w Terre Haute, w stanie Indiana, i autorem książki Super Memory.
Leave a reply