Franciszek Antoni Mesmer, twórca współczesnej hipnozy, omyłkowo przypisywał jej leczniczą siłę „zwierzęcemu magnetyzmowi”. Aczkolwiek nie ma to związku z magnetyzmem, to zasadnicze twierdzenia jego teorii utrwaliły się.
Hipnotyzer może pomóc poprawić twoją pamięć w dwojaki sposób – albo podnosząc twoją samoocenę, albo dokonując przeglądu zadań wymagających koncentracji. Badania wykazują, że hipnoza pomaga ludziom w skupieniu uwagi, koncentracji i uporządkowaniu myśli, twierdzi psycholog, doktor Sam Migdole, sekretarz Rady Hipnozy Psychologicznej w Beverly, w stanie Massachusetts.
Ludzie często mają problemy z pamięcią, ponieważ brakuje im pewności siebie lub znajdują się pod wpływem silnego stresu lub w stanie niepokoju, dodaje doktor Migdole. Stosując sugestię posthipnotyczną hipnotyzer pomaga pacjentowi przezwyciężyć lęki, pracując nad zadaniami pa- mięciowymi, których się obawia. Gdy jesteś w stanie hipnozy, hipnotyzer może zasugerować, że masz dobrą pamięć lub zdolność koncentracji – w wyniku tego będziesz w stanie zapamiętywać lepiej, gdy się „obudzisz”.
Być może dawniej hipnotyzerzy używali poruszającego się ruchem wahadłowym zegarka i wypowiadania półgłosem sugestii „stajesz się senny” w celu wywołania hipnozy. W dzisiejszych klinikach większość ludzi poddaje się hipnozie, siedząc w wygodnym fotelu i słuchając kojącego głosu hipnotyzera, mówi doktor Migdole. Zaleca on swoim pacjentom wzmacnianie skutków hipnozy w domu za pomocą technik, których ich uczy. Autohipnoza wymaga powolnego i głębokiego oddychania, relaksacji i myślenia o celu, jaki chce się osiągnąć, na przykład zapamiętania pewnych faktów. „Hipnoza często poprawia sen i wywołuje stan relaksacji, co także wzmacnia siły psychiczne”, twierdzi doktor Migdole.
Leave a reply