Tuż przed koncertem zmartwiony klarnecista podszedł do wielkiego włoskiego dyrygenta Artura Toscaniniego i powiedział, że nie jest w stanie wystąpić, ponieważ jego instrument jest popsuty i nie może zagrać naturalnego dźwięku E. Toscanini zastanawiał się głęboko przez dłuższą chwilę, oceniając w myślach tysiące nut, które miały być zagrane tego wieczoru. W końcu maestro powiedział: „Dobrze. Dziś wieczór nie będziesz grał naturalnego E”.

Mający 80 lat Toscanini z łatwością przypominał sobie duże partie muzyki. Może to wydawać się niezwykłe, lecz eksperci twierdzą, że zdumiewająca pamięć nie jest wyłącznie cechą młodości. Ostatnie poglądy na temat możliwości umysłu głoszą, że: rzeczywiście każdy z nas może zachować dobrą, krystalicznie czystą pamięć przez resztę życia oraz że nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż znaczne pogorszenie pamięci niekoniecznie jest związane z procesem starzenia. W rzeczywistości wszystko, co musimy zrobić w celu zachowania dobrej pamięci, to intensywna stymulacja umysłu, regularne ćwiczenia, pewne modyfikacje diety i, być może, pewne ćwiczenia w zapamiętywaniu, które nam ułatwią przypominanie w odpowiednich momentach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>