Maszyna „białego hałasu” zagłuszając dźwięki, może wzmocnić zdolność zapamiętywania. Oto znajoma ci scena: próbujesz zapamiętać czyjś numer telefonu, a dzieci zza rogu wykrzykują twoje imię, zaczyna szczekać pies… i nagle słyszysz w eterze ciąg liczb. Nie jest tak źle, jeśli to zdarza się sporadycznie. Kiedy jednak uczysz się do egzaminu lub przygotowujesz do wystąpienia, wówczas hałas może być irytujący.

„Rozmowa słyszana w tle może rzeczywiście zaburzać pamięć – nieważne, czy jest to szept, czy krzyk”, uważa doktor Wolfgang Ellermeier. „Niestety, stopery do uszu prawdopodobnie nie pomogą”, dodaje doktor Ellermeier, gdyż zaprojektowano je do tłumienia hałasu przemysłowego, a nie do zagłuszania rozmowy.

Zamiast nich proponuje on wypróbowanie maszyny „białego hałasu”, małego urządzenia wielkości radiobudzi- ka, które często skutecznie zagłusza rozmowy i muzykę. Maszyna emituje ciągły dźwięk, zwany „białym hałasem”, który składa się z fal dźwiękowych wszystkich częstotliwości w słyszalnym spektrum. Możesz kupić to urządzenie w wielu sklepach z artykułami elektronicznymi.

Zakładając ,że „biały hałas” sam w sobie nie stanie się irytujący, doktor Ellermeier twierdzi, że zredukowanie przeszkadzających dźwięków może pomóc w zapamiętywaniu potrzebnych informacji.

Doktor nauk humanistycznych Wolfgang Ellermeier jest profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem laboratorium percepcji słuchowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu w Regensburgu, w Niemczech.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>