Politycy i kawiarniani filozofowie robią to codziennie. A dlaczego nie ty? Debata, sztuka racjonalnego argumentowania może wzmocnić zdolność logicznego myślenia i pamięć.

Kiedy nie będziesz mieć żadnych planów na wieczór, poszukaj znajomego, który chciałby omówić z tobą dowolną kontrowersyjną kwestię, i zaproś go do siebie, zaleca doktor Michael Chafetz. Podejmij temat, a potem usiądź i zapisz jak najwięcej argumentów, zarówno na poparcie omawianej kwestii, jak i na jej obalenie, a twój znajomy powinien zapisać kontrargumenty.

Gdy obaj skończycie, zamieńcie się kartkami i spróbujcie znaleźć słabe punkty swoich argumentacji. „Nauka dyskutowania uwzględniająca różne punkty widzenia świetnie poprawia zdolność logicznego myślenia i zapamiętywania”, twierdzi doktor Chafetz. „Szukając słabych punktów w logicznej argumentacji, ćwiczysz umysł i zdolność koncentracji”.

Jeżeli argumentacja jest zabawna i żywa, wykonaj następny krok: odczekaj kilka dni i ponownie zaproś znajomego. Tym razem, nie używając kartek, przedyskutujcie problem z jego punktu widzenia.

Zmusi cię to do przypomnienia sobie jak największej liczby argumentów znajomego i pomoże poprawić długotrwałą pamięć. Doktor nauk humanistycznych Michael Chafetz jest neuro- psychologiem w Nowym Orleanie i autorem książki Smartfor Life.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>