Jeżeli kontrolujesz poziom cholesterolu, zmniejszasz ryzyko udaru mózgu i umożliwiasz swobodny do niego przepływ krwi. Wysoki poziom cholesterolu może spowodować zwężenie tętnicy szyjnej, dużego naczynia doprowadzającego krew do mózgu, twierdzi doktor Lynn Smaha. Według American Heart Association poziom cholesterolu całkowitego powinien wynosić mniej niż 200 miligramów na decylitr (mg/dl). Jeżeli badania wykażą wyższy poziom, zwłaszcza dużą ilość LDL, „złego” cholesterolu (powyżej 130 miligramów na decylitr), powinieneś natychmiast podjąć działania w celu jego obniżenia.

– Zmniejsz ilość tłuszczów nasyconych w diecie. Usuwaj skórę z kurczaka, spożywaj niskotłuszczowe produkty mleczne, ogranicz masło i czerwone mięso. Produkty z oznaczeniem American Heart Association na etykiecie zawierają małe ilości tłuszczów nasyconych.

– Jeżeli jesteś już chory na serce, ogranicz spożycie pokarmów bogatych w cholesterol, aby zmniejszyć go maksymalnie do 300 lub 200 miligramów. Do pokarmów bogatych w cholesterol należą żółtko jaja i czerwone mięso.

– Podnieś się z łóżka. Uprawiaj ćwiczenia fizyczne – spacer, jazdę na rowerze, uprawianie ogródka – przez 30-45 minut, co najmniej 3 razy w tygodniu.

– Wybieraj pokarmy pełnoziamiste – owsiankę, chleb pełnoziamisty, brązowy ryż i inne pokarmy zawierające pełne ziarna. Zawierają one mnóstwo włókna, które pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Doktor medycyny Lynn Smaha jest przewodniczącą American Heart Association i praktykującym kardiologiem w Gu- thrie Clinic w Sayre, w stanie Pensylwania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>