Naukowcy wierzą, że ten związek może skutecznie leczyć choroby pamięci, włącznie z niektórymi objawami choroby Alzheimera. Huperzina A (Hup A), ekstrakt z babimoru, zapobiega niszczeniu acetylocholiny przez enzym – acetylocholina jest jednym z najważniejszych przekaźników chemicznych w mózgu, odgrywających podstawową rolę w komunikowaniu się komórek, informuje doktor Alan D. Kozikowski. W badaniach przeprowadzonych w Chinach z udziałem osób z chorobą Alzheimera cztery 50-mikrogramowe tabletki huperziny A dziennie poprawiały pamięć i funkcjonowanie mózgu u 58% badanych. Objawy uboczne, jak mdłości i zawroty głowy, były minimalne. Inne badania są w toku, włącznie z badaniami w Johns Hopkins University w Baltimore.

Doktor Kozikowski zaleca starszym osobom ze zdiagno- zowaną chorobą Alzheimera przyjmowanie czterech 50-mi- krogramowych tabletek huperziny A – po dwie rano i wieczorem. Badania chińskie sugerują także, że ekstrakt ten może również pomóc starszym osobom z mniej nasilonymi formami zaburzeń pamięci. Związek ten działa podobnie, jak donepezil (Aricept), lek przepisywany na receptę, stoso- wany w leczeniu choroby Alzheimera. Przed rozpoczęciem przyjmowania huperziny zwróć się do lekarza, aby się upewnić, że nie nastąpi interakcja z innymi lekami i w celu obserwowania ewentualnych działań ubocznych.

Doktor nauk humanistycznych Alan P. Kozikowski jest dyrektorem Drug Discovery Program w Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie, w Dystrykcie Kolumbia, i współautorem książki Huperzine A: What You Need to Know.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>