Nabywanie nowych umiejętności – od algebry i łucznictwa po francuski i szermierkę – pomaga stymulować umysł. Nauka dla dorosłych to doskonałe ćwiczenie umysłu, mówi doktor Richard Mohs. Im bardziej nieznany jest przedmiot nauki, tym lepiej, ponieważ nowe czynności stymulują umysł i powodują powstawanie trwałych wspomnień.

Nauka uruchamia procesy biochemiczne, dzięki którym w mózgu powstają nowe białka, zauważa doktor Mohs. Te nowe białka wzmacniają połączenia między komórkami w mózgu i w rezultacie przeciwdziałają procesom degene- racyjnym i zanikom pamięci związanym ze starzeniem się.

Większość szkół wyższych i wieczorowych dla dorosłych oferuje wiele interesujących zajęć. Nie musisz przecież uczęszczać na tradycyjne zajęcia. Możesz poprosić znajomego, który posiada interesujące cię umiejętności – może jest utalentowanym artystą lub mistrzem kuchni – o udzielenie prywatnych lekcji. Albo wybierz się do biblioteki publicznej, aby uzyskać informacje o wykładach, wystawach sztuki lub grupach dyskusyjnych. Gdy zajmujesz się nowymi zagadnieniami, które cię interesują, znajdujesz motywację do nauki i okazję do stymulowania umysłu. Doktor nauk humanistycznych Richard Mohs jest profesorem psychiatrii w Mount Sinai School of Medicine of New York University w Nowym Jorku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>