Jeżeli sądzisz, że lekcje języka obcego w szkole były nudne, sprawdź, czy nie wolałbyś lekcji z przystawkami, muzyką etniczną i zapachem pieczonego chleba. Nauka nowego języka to nieustające ćwiczenie dla umysłu.

Włączając wszystkie zmysły do poznawania nowego słow- nictwa, będziesz się uczyć i wzmacniać pamięć jednocześnie na pięć sposobów. Nauka będzie szybsza, a zapamiętywanie słownictwa łatwiejsze, jeżeli podczas nauki będziesz odwiedzać odpowiednią restaurację etniczną. Niech spożywanie posiłków – hiszpańskiego, włoskiego lub chińskiego – stanie się lekcją języków obcych.

Udając się do restauracji, zabierz ze sobą słownik lub listę wyrazów, abyś mógł nazwać popularne przedmioty, jak np. naczynia czy potrawy. Patrz świadomie na kolor ścian, zwróć uwagę na przyprawy używane w kuchni oraz słuchaj muzyki i rozmów. Angażując wszystkie zmysły w czasie spożywania posiłku i jednocześnie ucząc się nowego słownictwa, skutecznie zwiększasz liczbę miejsc w mózgu, w których zachowywana jest pamięć, wyjaśnia doktor Joshua Landau.

„Gdy używasz wszystkich swoich zmysłów, powstaje tak zwana alternatywna reprezentacja – innymi słowy, powstają dodatkowe wspomnienia, które wzmacniają te wrażenia, do których chciałbyś wrócić później” mówi doktor Landau.

Najlepszym sposobem nauki języka obcego jest mówienie w tym języku, więc zdobądź się na odwagę i zamów posiłek. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Unive- risity of Texas, ludzie zapamiętują tylko 20% tego, co usłyszą, i aż 70% tego, co sami powiedzą. Naukowcy twierdzą również, że napływ adrenaliny, wywołany stresem związanym z publicznym wystąpieniem, powinien spowodować lepsze zapamiętywanie nowego słownictwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>