Taniec jest świetnym ćwiczeniem fizycznym, wyzwaniem dla umysłu i metodą wzmocnienia pamięci jednocześnie, mówi doktor Sherry Willis. Zaleca ona taniec, ponieważ łączy on wysiłek fizyczny z koniecznością zapamiętania kroków.

Taniec w cztery pary lub taniec „contra” (angielski styl country) mogą być szczególnie odpowiednie. Dzięki nim zażywasz ruchu i ćwiczysz umysł w tym samym czasie, zauważa doktor Willis. Te tańce wymagają intensywnej koncentracji i świadomości przestrzennej. Należy przy tym słuchać prowadzącego, wykonywać jego polecenia, współpracować z partnerem i jednocześnie wykonywać kroki.

„Aby odnieść sukces, musisz doprowadzić do perfekcji serie zapamiętanych ruchów”, mówi doktor Willis, „co wymaga wygimnastykowania umysłu”. Wiele grup tanecznych stylu „contra”, zanim zaczną się oficjalne tańce, organizuje sesje dla początkujących. W czasie sesji prowadzący uczy uczestników każdego tańca w cztery pary i „contra”, aby nawet niedoświadczone osoby mogły uczestniczyć w zabawie. Dobra wiadomość dla osób samotnych: nie trzeba przyprowadzać partnera. Tak więc osoby te mają szansę zatańczyć z połową zgromadzonych, zanim zabawa się skończy.

Doktor nauk humanistycznych Sherry L. Willis jest profesorem rozwoju człowieka w Pennsylvania State University w State College, gdzie pracuje nad strategią zachowania sprawności umysłowej dla osób w podeszłym wieku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>