Możesz trwale zapamiętać nawet długą listę nazw, tworząc po prostu związki między nimi. Podziel długą listę nazw na mniejsze fragmenty, a potem połącz je ze sobą, sugeruje doktor Robert Finkel.

Powiedzmy, że chcesz zapamiętać następujące słowa: słońce, trawa, ziemniak i widły. Pomyśl o jasnym, ogromnym słońcu świecącym na niebie. Wyobraź sobie jego promienie padające na miliony malutkich źdźbeł trawy. Potem wyobrażaj sobie, jak trawa szybko rozrasta się, oplatając ziemniak na skraju ogródka. A na końcu wyobraź sobie, jak ziemniak bierze ostre widły i uwalnia się od trawy.

„Wyobrażenia mogą być absurdalne”, dodaje doktor Finkel. „W rzeczywistości im bardziej są dziwaczne i fantazyjne, tym lepiej je zapamiętasz”. Pomijając absurdalność, możesz tworzyć związki między wyrazami, używając przesadzonych rozmiarów i liczb.

„Upewnij się, czy zanim przejdziesz do następnej pozycji, wyobrazisz sobie każdy związek wyraźnie”, ostrzega doktor Finkel. „W przeciwnym razie łańcuch skojarzeń nie będzie wystarczająco utrwalony, abyś mógł przypomnieć sobie, co następuje potem”.

Uaktywniając podświadomość, pokonasz blok psychiczny, a to ułatwi ci zapamiętywanie. Masz „na końcu języka” nazwisko aktora lub tytuł popularnej piosenki, lecz w żaden sposób nie możesz sobie go przypomnieć.

Zamiast ponawiać doprowadzające do szaleństwa usiłowania przypomnienia sobie, spróbuj po prostu o tym zapomnieć, zaleca konsultant kreatywności Roger von Oech. Pomyśl o czymś zupełnie innym.

Przypomnij sobie kolegów ze szkoły średniej lub scenę z ulubionego filmu. Skup się na czymś, co odciągnie twoją uwagę od tej dokuczliwej luki w pamięci. W perspektywie pomoże ci to rozwiązać ów problem – nie umrzesz, jeżeli nie przypomnisz sobie tytułu piosenki, więc zrelaksuj się i przestań uporczywie szukać go w pamięci, bo i tak zasiałeś już ziarno w podświadomości. Gdy będziesz myśleć o innych sprawach, owo ziarno może wy- kiełkować i przypomnisz sobie potrzebną informację. Roger von Oech jest szefem Creative Think, firmy konsultingowej z Kalifornii, oraz autorem książki A Kick in the Seat of the Pants.

Szkicowanie szczegółów. Zamiast myśleć kategoriami słów i wyrażeń, wykorzystaj twórcze zdolności, rysując kółka i strzałki. Przypuśćmy, że musisz poznać zasady funkcjonowania płuc i serca. Może to być niezwykle pracochłonne opisanie dzia- łania każdego z tych narządów albo szybko wykonany szkic, który zastępuje wszystkie użyte do tego opisu słowa.

Nazywamy to myśleniem teleskopowym, informuje doktor Robert Finkel. Zacznij od podstawowego rysunku, np. kółka oznaczającego serce. Następnie dodaj rysunek przedstawiający płuca i kolejny ukazujący ciało.

Rozbudowując rysunek, narysuj strzałki od serca do płuc, gdzie krew pobiera tlen i pozbywa się dwutlenku węgla. Gdy nauczysz się więcej o sercu, możesz podzielić kółko na części ukazujące lewy i prawy przedsionek oraz komory.

„To samo można zrobić z mapami, wykresami i niemal wszystkim innym”, mówi doktor Finkel. „Nieważne, jakie kształty wybierzesz i jak przedstawisz informację, ważne natomiast jest rozpoczynanie pracy od szczegółów i stopniowe dodawanie nowych elementów”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>