Poszukiwanie i przebywanie w dogodnym miejscu na tonie natury może poprawić pamięć dzięki wzmożonej koncentracji, relaksowi i zwiększaniu zdolności obserwowania. „Jednym z zagadnień związanych z pamięcią jest podzielność uwagi” – mówi psycholog społeczny, doktor James Swan. „Jeżeli poświęcisz czas, aby »naładować baterie« na łonie natury, poczujesz się oczyszczony, a twoja pamięć prawdopodobnie się poprawi”.
Znajdź takie miejsce dla siebie, radzi doktor Swan, najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy. Może to być skała nad jeziorem, mały lasek lub cichy park. Spróbuj spędzać tam co najmniej pół godziny raz w tygodniu i nie zabieraj rzeczy, które mogą cię rozpraszać, np. książki czy sprzętu grającego.
Pozwól swoim zmysłom na dostarczanie informacji, nie koncentrując się zbytnio na czymkolwiek. Pomyśl, jak twoje wrażenia się nasilają, kiedy spędzasz coraz więcej czasu w wybranym miejscu: czy czujesz słodki zapach kapryfo- lium, widzisz kolor słońca pomiędzy liśćmi, słyszysz harmonijny śpiew ptaków?
„Blokady emocjonalne ustąpią i staniesz się bardziej skupiony i uważniejszy”, mówi doktor Swan. „Pamięć ma ścisły związek z całością organizmu. Żywy kontakt z naturą pozwala uzyskać głębokie poczucie równowagi i świadomości”. Doktor nauk humanistycznych James Swan jest psychologiem społecznym w Mill Valley w Kalifornii i autorem książki Nature as Teacher and Healer.
Leave a reply