W miarę procesu starzenia się mózg nieco się kurczy, choć w przeciwieństwie do powszechnych wyobrażeń nie tracimy tak wielu komórek mózgowych wraz z upływem czasu. Po urodzeniu mamy około 100 miliardów komórek mózgowych, a w wieku 100 lat większość ludzi ma ich wciąż 96,35 miliarda.

Jest jeszcze jedna ekscytująca wiadomość na temat mózgu: do niedawna naukowcy sądzili, że mamy ustaloną liczbę komórek mózgowych, ponieważ, w przeciwieństwie do innych komórek organizmu, komórki mózgowe się nie dzielą. W ciągu kilku ostatnich lat naukowcy odkryli miejsce w pobliżu podstawy mózgu, nazywane regionem pod- komorowym, gdzie powstają nowe, niedojrzale komórki, uważa dr medycyny Arnold B. Scheibel, profesor neurobio- logii i psychologii University of California w Los Angeles. Te komórki mogą wędrować w mózgu do miejsc, w których przejmują rolę komórek wzmacniających procesy psychiczne.

Tak więc nowe badania wykazują, że wraz z upływem czasu mózg rzeczywiście wytwarza nowe neurony. I nawet jeżeli te nowe komórki nie w pełni zastępują wszystkie obumierające neurony, to wiele pozostałych komórek mózgowych się rozgałęzia, tworząc nowe połączenia w mózgu. One to właśnie, w połączeniu ze wzrostem nowych neuronów, pomagają zachować nienaruszone wspomnienia i jasność umysłu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>