Dodatek hormonu nadnerczy, DHEA, może sprawić, ?e poczujesz się żwawszy i poprawisz swoją pamięć. DHEA (skrót od iJe/iydroepiundrosteron) jest wytwarzany w nadnerczach i syntetyzowany w skórze i mózgu. Poziom tego hormonu spada w miarę starzenia się, mówi doktor Ju- lian Whitaker. Osoby z chorobą Alzheimera mogą mieć szczególnie niski jego poziom – o połowę mniej niż zdrowi ludzie w tym samym wieku. „Nie jesteśmy pewni, w jaki sposób DHEA wpływa na mózg, lecz sądzimy, że może przeciwdziałać skutkom przewlekłego stresu, który uszkadza część mózgu odpowiedzialną za pamięć”, zauważa doktor Whitaker.

Zaleca on osobom powyżej 45. roku życia suplementację DHEA o jakości farmaceutycznej właściwej czystości. Mężczyźni powinni przyjmować 50-100 miligramów DHEA, kobiety natomiast – 25-50 miligramów.

Unikaj tego hormonu, jeżeli jesteś chory na raka prostaty, ponieważ organizm przekształca DHEA do testosteronu, który może przyspieszyć rozwój guza. Preparat ten nie jest również zalecany u mężczyzn i kobiet poniżej 35 lat, ponieważ może hamować naturalne wytwarzanie DHEA w organizmie. DHEA należy przyjmować pod kontrolą lekarza, który będzie obserwować wystąpienie potencjalnych działań ubocznych, np. nieregularną pracę serca lub uszkodzenie wątroby.

Przez lata jedzenie przekąsek między posiłkami było kojarzone z takimi skutkami jak przyrost masy ciała i próchnica. Jeżeli jednak wybierzesz właściwe przekąski, twój organizm na tym skorzysta.

Spożycie w południe przekąski zawierającej 200-250 kalorii wzmacnia aktywność i pamięć. „Wydaje się, że prze- kąska przeciwdziała uczuciu ospałości i obniżeniu aktywności doświadczanych przez wielu ludzi w kilka godzin po lunchu”, twierdzi doktor Robin Kanarek.

Prawdopodobnie każdy rodzaj przekąski będzie właściwy, ale doktor Kanarek zaleca uwzględnienie co najmniej jednej porcji owoców lub warzyw, które zawierają składniki korzystne dla zdrowia. Następnym razem, gdy poczujesz się znużony o trzeciej po południu, sięgnij po jedną z tych odżywczych przekąsek:

– banan z dodatkiem łyżeczki do herbaty masła orzechowego,

– 5 pełnoziamistych krakersów, 30 gramów sera mozzarella i pół kubka winogron bez pestek,

– 3/4 szklanki soku pomarańczowego i bułeczka z łyżeczką do herbaty galaretki,

– 4 małe wafelki waniliowe, 6 średniej wielkości truskawek i szklanka mleka beztłuszczowego,

– kubek naturalnego jogurtu zmieszanego z 1 /3 kubka borówek amerykańskich i łyżką stołową posiekanych orzechów włoskich.

– Dodatek żywieniowy PS

Dodatek żywieniowy otrzymywany z soi wydaje się zdolny do regeneracji błon komórek mózgowych. Dodatek żywieniowy fosfatydylseryna (w skrócie PS) stymuluje wytwarzanie i uwalnianie przekaźników chemicznych przenoszących informacje między komórkami, wy- jaśnia doktor Thomas H. Crook III. W czasie badań z udziałem 500 pacjentów doktor Crook stwierdził, że osoby przyjmujące PS przez 12 tygodni wykazywały 33-pro- centowy wzrost zdolności zapamiętywania imion po godzinie od ich poznania, w porównaniu z jedynie 9-procento- wym wzrostem tej zdolności u osób przyjmujących placebo.

Jeżeli masz 40 lat lub więcej, doktor Crook zaleca przyjmowanie 300 miligramów PS dziennie przez okres miesiąca i następnie zmniejszenie tej dawki do 100 miligramów dziennie. „PS występuje w stanie naturalnym w takich pokarmach jak ryby, produkty sojowe i zielone warzywa liściaste, ale zapotrzebowanie na nie wzrasta z wiekiem i dlatego musimy uzupełniać ten składnik”, mówi doktor Crook. Ale uwaga! Niektórzy producenci sprzedają PS w formie „kompleksu PS”, który zawiera także inne substancje, a mniej właściwego PS, dlatego lepiej jest przyjmować tę substancję w formie pojedynczego preparatu, aby zapewnić jej właściwą dawkę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>