Nie bój się ujawnić swojej ignorancji. Jeżeli nie wiesz zbyt dużo na jakiś temat, zadawaj pytania tak długo, aż zrozumiesz istotę zagadnienia. Nowa informacja łatwiej utrwali się w pamięci, jeżeli naprawdę ją zrozumiesz.

Jednym ze sposobów uniknięcia natłoku informacyjnego jest spowodowanie, aby rozmówca zwolnił – i podał więcej informacji na dany temat, mówi doktor Dennis Gersten. Następnym razem, gdy ktoś wspomni nieznaną książkę, autora, polityka czy wydarzenie, przerwij rozmowę i zacznij zadawać pytania. W przeciwnym razie rozmówca może przejść do innego tematu, zanim przyswoisz sobie nowe informacje.

Jeżeli nie boisz się zadawania pytań, ludzie prawdopodobnie będą cię szanować jako osobę odważną i ciekawą, dodaje doktor Gersten. W rezultacie będziesz lepiej rozumieć i pamiętać omawiane zagadnienia przez dłuższe skupienie się na nich.

Doktor medycyny Dennis Gersten prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną w San Diego i jest autorem książki Are You Getting Enlightened or Losing Your Mind. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą to jeden z najlepszych sposobów skupienia uwagi i przyswajania ważnych informacji

To zdarza się zawsze na weselach, spotkaniach klasowych i innych spotkaniach towarzyskich. Rozmawiasz z przypadkowym znajomym, kiedy nagle dostrzegasz starego przyjaciela w drugim końcu sali. Co ciekawe, od tej chwili nie pamiętasz, co mówił do ciebie twój rozmówca. Jesteś zbyt zajęty myśleniem o osobie w drugim końcu sali.

Jest na to proste wytłumaczenie. Gdy twój wzrok błądzi, to samo dzieje się z twoją uwagą, mówi doktor Tora Brawley. W każdej sytuacji łatwiej zapamiętasz, co ktoś mówił, jeśli utrzymujesz z nim kontakt wzrokowy. Aby lepiej zapamiętać słowa rozmówcy, musisz stale na niego patrzeć. Jeżeli coś chwilowo rozproszy twoją uwagę, jak najszybciej nawiąż kontakt wzrokowy z rozmówcą. To pomoże ci ponownie nawiązać rozmowę.

Gdy już ponownie się skupisz, nie obawiaj się poprosić o powtórzenie informacji, której nie usłyszałeś. Na dłuższą metę jest to znacznie grzeczniejsze niż pominięcie szczegółu, który uniemożliwi zrozumienie dalszej części rozmowy. A gdy będziesz mniej pochłonięty konwersacją, twoje myśli mogą znowu zacząć błądzić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>