Zanim po raz pierwszy poznałeś rosnący nagietek, z pewnością korzystałeś juz z wielu zdolności, które odgrywają podstawową rotę w profilaktyce zapobiegającej pogarszającym się procesom starzenia pamięci

Planowanie i uprawianie ogródka może być zarówno poznawcze, jak też relaksujące umysł. Wymaga ono poznania nazw roślin, okresów ich kwitnienia, warunków glebowych, budowy i kolorów oraz zapamiętania, jak rośliny te zareagowały na zeszłoroczną suszę lub mrozy. Najogólniej, planowanie wymaga także wyobraźni przestrzennej, która pogarsza się z wiekiem, dlatego ćwiczenie jej jest szczególnie ważne, twierdzą neurolodzy.

Wizualizując swój ogródek, zwracasz uwagę na miejsce, w którym posadzisz rośliny, wyobrażasz sobie, jak będą one wyglądać na tle innych roślin, drzew, klombów, ogrodzenia i ścian wokół nich. Jeżeli wyobrażony ogólny plan ogrodu przeniesiesz na papier, będzie to kolejne ćwiczenie wyobraźni przestrzennej i będziesz mógł określić dokładnie, gdzie chcesz posadzić ostrokrzew.

Potrzebujesz pomysłów? Zacznij projektowanie, siedząc w ogródku przyjaciół, organizując wycieczki do ogródków działkowych lub spacerując po ogrodach botanicznych, sugeruje projektant terenów zielonych Cole Burrell. Zastanów się, jak komponują się ze sobą wszystkie zaprojektowane elementy. Dlaczego wybiera się określone krzewy, drzewa, ściany, konstrukcje, trawy i kwiaty? Jakie kształty tworzą różne grupy roślin? Pomyśl, jaki rodzaj materiału zastosowałbyś do przykrywania roślin i wysypania ścieżek, np. igły sosnowe, kamienie czy ułożone na ziemi opony.

Zanalizuj projekt wystroju ogródka, robiąc zdjęcia lub szkicując różne jego fragmenty i zastanawiając się, co każdy z nich wnosi do całości planu. „Jeżeli zamiast po prostu myśleć »jakie to piękne«, nauczysz się dostrzegać związki przestrzenne i stosować je w praktyce, będziesz w połowie drogi do samodzielnego uzyskania takiego efektu”, mówi Burrell.

Podczas realizowania swojego planu widok stymulującej feerii kolorów i światła oraz ćwiczenia wyobraźni przestrzennej będą korzystne dla twojego umysłu. Cole Burrell jest projektantem terenów zielonych we Free Union, w stanie Wirginia, oraz autorem książki A Gardeners Encyclopedia of Wildflowers.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>