Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach
Aktualności 2015/2016

Rok szkolny 2015/2016


DSC_0957Konkurs własnych prac technicznych

W czerwcu nastąpiło rozstrzygnięcie "Konkursu własnych prac technicznych" ogłoszonego w tym roku po raz pierwszy w ZSZiO w Sułkowicach. Każdy uczeń mógł w nim zaprezentować wykonaną włąsnoręcznie pracę własnego pomysłu. Zwycięzcą został uczeń klasy I TM Dawid Powroźnik, który komisji konkursowej przedstawił GRAJKA.
Oto co autor mówi o swojej pracy:
"Interesuję się sprzętem audio . Kolekcjonuję płyty gramofonowe, kasety magnetofonowe oraz sprzęt audio z lat 70-90-tych XX w. Zajmuję się także naprawą sprzętu audio.

Pomysł wykonania grajka pojawił się w mojej głowie już w wakacje. Nie miałem jednak motywacji aby go wykonać. W szkole dowiedziałem się o „Konkursie własnych prac technicznych’’. Zmotywowało mnie to do działania . Budowę zacząłem już w listopadzie ubiegłego roku. Najpierw zacząłem zbierać części potrzebne do zbudowania tego grajka. Zacząłem od kupna głośników. Kolega stolarz pomógł mi wykonać obudowę z płyty wiórowej. Następnie w płycie wykonałem otwory pod głośniki, radio i inne niezbędne elementy. Przygotowaną wcześniej obudowę obiliśmy z mamą materiałem tapicerskim. Wygląd uatrakcyjniłem metalowymi narożnikami, wokół głośników zamontowałem ramki. Aby sprawniej transportować sprzęt, zamontowałem kółka, które są zaopatrzone w hamulce. Inne niezbędne elementy udostępnił mi nauczyciel elektrotechniki ( blachę aluminiową pod przełączniki i gniazda). Po zgromadzeniu wszystkich części zacząłem składać grajka. Nie było żadnych problemów z uruchomieniem go. Później przeprowadziłem testy odsłuchowe, które wypadły pozytywnie. Pan profesor Grzegorz Biela pomógł mi dostarczyć do szkoły sprzęt, który następnie zaprezentowałem przed komisją konkursową. Komisja była mile zaskoczona moim pomysłem i wykonaniem, z przyjemnością i zachwytem wysłuchała prezentowanych utworów muzycznych. Komisja konkursowa uznała mój sprzęt za bardzo nowatorski, oryginalny, a przede wszystkim funkcjonalny. Zdobyłem 1 miejsce w konkursie."

Dawidowi gratulujemy zwycięstwa i życzymy kolejnych sukcesów :-)


bunCudowny Beskid Śląski

Od 13 – 14 czerwca 2016 roku uczniowie klasy 3 TMT Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach wraz z wychowawcą panią Martą Biernat i opiekunem, panią Anną Kilian mieli okazję poznać, w trakcie dwudniowej wycieczki klasowej, Beskid Śląski z miastem Szczyrk.
W pierwszym dniu po zakwaterowaniu w pensjonacie „Panorama” mieliśmy zdobyć najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, „Skrzyczne” 1257 m n.p.m., jednak w wyniku złych warunków atmosferycznych (deszcz) udało się zdobyć tylko „Halę Jaworzynową pod Skrzycznem” 920 m n.p.m., na której znajduje się stacja pośrednia kolejki linowej, prowadzącej ze Szczyrku na Skrzyczne. Po powrocie do pensjonatu, osuszeniu i obiadokolacji całą grupą wyszliśmy do miasta poznać uroki Szczyrku.
Widoczny z okien pensjonatu kompleks skoczni narciarskich „ Skalite” w rzeczywistości imponował swoim rozmiarem. Skocznie, basen i amfiteatr stanowią zespół obiektów w obrębie tzw. Centrum Sportu Olimpijskiego w Szczyrku.
Spacerem wzdłuż rzeki Żylina, traktem spacerowo-rowerowym, udaliśmy się do centrum miasta. Miejscowość zachwyca ilością zieleni, kwiatów i wkomponowanych tematycznie kolorowych, pokaźnych rozmiarów rzeźb, rodzimych artystów. Interesująca architektura, mnóstwo regionalnych restauracji, kawiarni a przy tym relaksujący spokój. Niektórym uczestnikom grupy udało się zwiedzić wystawę „Szczyrk na starych fotografiach”.
Zmęczeni udaliśmy się do pensjonatu na nocleg. Relaksująca moc Szczyrku dała natychmiastowy efekt. Najwytrwalsi obejrzeli ostatnią tego dnia, kolejkę meczy w ramach Euro 2016.
Następnego dnia, po śniadaniu odbyliśmy spacer do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku, gdzie w 1894 roku Matka Boża objawiła się dziewczynce. Sanktuarium znajduje się na górze o wysokości 670 m n.p.m. przy szlaku turystycznym ze Szczyrku na Klimczok, stąd też inna nazwa tego kościoła „Sanktuarium na Górce”.
Ostatnich kilkadziesiąt minut to spacer po mieście i czas wolny na zakupy. Jeśli ktoś się wybrał pod skocznie mógł pooglądać trening skoczków narciarskich na igielicie. W godzinach popołudniowych, busem wróciliśmy do domu.
Wycieczka dała okazję do poznania nowych, ciekawych miejsc, zintegrowania grupy i treningu fizycznych możliwości.


bunWarsztaty kulinarne.

Dzisiejszy dzień 13.04.2016r. był pouczającą i spędzoną w miłej atmosferze lekcją w terenie. Jak zwykle rozpoczął się o godzinie ósmej, ale nie w szkolnej ławce; tylko zbiórką przed murami szkoły, skąd wyruszyliśmy do Katowic na Śląski Wyższy Uniwersytet Medyczny. Tam zapoznaliśmy się z ofertą kształcenia oferowaną przez uczelnię, pracowniami i ich wyposażeniem oraz uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez uczestnika programu Top Chef -pana Adriana Feliksa. Najpierw obejrzeliśmy pracownie, następnie braliśmy udział w wykładzie na temat gastronomii oraz oferty kształcenia na kierunku Gastronomia, a na końcu w warsztatach kulinarnych.
Ten moment był najbardziej przez nas wyczekiwanym momentem z całej podróży. Dla nas taka wisienka na torcie. Pod czujnym okiem doświadczonego szefa kuchni wykonaliśmy:
Schab sous vide,
puree z fasoli,
kruszonkę z boczku,
chrust z pora,
ciepły vinegret z chorizo.
Nieśmiało, trochę niechętnie, z obawami, ale zaproszeni przez pana Adriana podeszliśmy do kuchni, aby wykonać potrawę. Danie brzmiące dla nas mało apetycznie, początkowo wydawało się trudne do wykonania, ale w efekcie końcowym wcale takie nie było. No i co najważniejsze wyglądało i smakowało niesamowicie. Szkoda, że co dobre i miłe tak szybko się kończy...Zostają tylko wspomnienia i zdjęcia.
Zapraszamy do oglądania w szybkim skrócie tego co robiliśmy przez cały dzień.
Elżbieta Moskała.


Beniamin i KrzysztofFinał Konkursu Filozoficznego.

W drugim semestrze roku akademickiego 2015/2016 Wydział Filozoficzny UPJPII po raz trzeci zorganizował interdyscyplinarne warsztaty naukowe dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która chce poznać nowe, często nieznane oblicza i zastosowania filozofii. Warsztaty posłużyły wzbogaceniu wiedzy i poszerzeniu horyzontów uczestników, a zatem stanowiły cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Przede wszystkim jednak były one okazją do zapoznania się ze środowiskiem akademickim. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom, że znajomość filozofii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego.
Finał trzeciej edycji Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży miał miejsce 9 IV 2016r. w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3.
Do Finałowej dwudziestki piątki zakwalifikowali się dwaj uczniowie ZSZiO w Sułkowicach - Beniamin Nowak i Krzysztof Dobosz z klasy II TM. 
W czasie Finału nasi uczniowie pisali na temat kary śmierci oraz o roli kobiet w społeczeństwie.
Równolegle ze sprawdzaniem prac finalistów odbywały się dni otwarte Wydziału Filozoficznego UPJPII. W ramach dni otwartych wykłady wygłosili:
- ks. prof. Władysław Zuziak (Dlaczego wartości nas pociągają?) oraz
- ks. dr hab. Grzegorz Hołub, prof. UPJPII (Czy człowiek może stać się istotą wyższego rzędu? Dyskusje wokół genetycznego ulepszania homo sapiens).
Patrząc na poziom prac
Komisja sędziowska pod przewodnictwem dr. Jakuba Gomułki nie miała wątpliwości, że finaliści konkursu reprezentowali wysoki merytorycznie poziom.
Obok konkursu indywidualnego, rozstrzygnięto również rywalizację szkół. Rywalizacja była bardzo wyrównana, co ilustrują wyniki
1. II. LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu (opiekun: Stanisław Kwoka) 360.5 punktu
2. II. LO im. Emila Godlewskiego w Nysie (opiekun: Krzysztof Dorożyński) 347.5 punktu
3. LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu (opiekun: Roman Issakiewicz) 246 punktów
4. ZSO nr 1 w Świętochłowicach (opiekun: ks. Mirosław Rataj) 238.5 punktu
5. ZSZ i O w Sułkowicach (opiekun: Urszula Woźnik-Batko) 237.33 punktu.  
Cały projekt składa się z następujących etapów:
1) Do 10 lutego 2016 – Zapisy uczestników warsztatów.
2) Uczestnicy warsztatów otrzymali drogą e-mailową login i hasło do swojego indywidualnego konta na platformie edukacyjnej wraz z instrukcją korzystania z niej.
3) Od 15 lutego do 7 marca 2016 r. – Uczestnicy warsztatów posiadali dostęp do zamieszczonego na platformie zestawu materiałów dydaktycznych (w formie tekstów, filmów, prezentacji, quizów). Osoby, które chciały wziąć udział w konkursie, zobowiązane były do wykonania zadań załączonych do trzech zestawów – każdy uczestnik warsztatów sam wybiera spośród podanych tematów te, które go interesują! Za zadania konkursowe w każdym temacie można było uzyskać 0-20 punktów.
4) Do 20 marca 2016 r. – Organizatorzy warsztatów sprawdzali nadesłane rozwiązania i tworzyli listę finalistów.
5) 9 kwietnia 2016 odbyłe się finał warsztatów połączony z dniem otwartym. Ostatni etap polegał na analizie losowo wybranego fragmentu tekstu filozoficznego, oceniana była samodzielność, rzetelność i kreatywność odpowiedzi.

WYKAZ ZAGADNIEŃ
1. Czy istnieje Bóg?
2. Co to jest szczęście?
3. Jak żyć?
4. Kto jest osobą?
5. Skąd zło?
6. Po co Polska?
7. Czy wolna wola jest wolna?
8. Czy świat jest matematyczny?
9. Czy maszyny mogą myśleć?
10. Czym jest wiedza? 11. Czego nie widzi „mędrca szkiełko i oko”?
Mamy nadzieję, że to spotkanie z filozofią przyczyni się do osobistego rozwoju uczestników i że wezmą udział w kolejnej edycji Warsztatów.


logo logo61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych.

31.03.2016r. odbyły się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu eliminacje powiatowe do 61. OKR dla powiatu myślenickiego. Uczestnicy występowali w 4 kategoriach:
I - Poezja śpiewana,
II - Turniej Recytatorski,
III - Turniej: Wywiedzione ze słowa i
IV - Turniej Teatrów Jednego Aktora.
Wśród uczestników eliminacji ponad połowę stanowili uczniowie I LO im. T.Kościuszki w Myślenicach, ale znalazł się wśród nich także uczeń naszej Szkoły - Sylwester Bylica z klasy II TM. Jak podkreślili organizatorzy - był to pierwszy recytator z Sułkowic po 6-letniej przerwie.

Po wysłuchaniu prezentacji członkowie jury podkreślili, że są zaskoczeni niezwykle wysokim poziomem tegorocznych eliminacji. Uczestnicy nie popełniali często spotykanych błędów, takich jak "zjadanie końcówek", skandowanie, zaśpiew, patrzenie w sufit czy w podłogę, Mieli także dobrze opanowane pamięciowo utwory i poprawnie je interpretowali.

Uczestnicy przygotowali ciekawe teksty, przeważały utwory współczesne, kilkakrotnie pojawiały się opowiadania Sławomira Mrożka, fragmenty powieści Paulo Coelho czy Erica-Emmanuela Schmitta. Nasz reprezentant przygotował wiersz walijskiego poety Dylana Thomasa "Innym niż ty" w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz fragment powieści ukraińskiego pisarza Wołodymyra Jaworskiego "Półsenne listy z Diamentowego Imperium i Królestwa Ziemi Północnej".

Jury w składzie:
Magdalena Sokołowska - Gawrońska - aktorka
Dorota Ruśkowska - reżyser i dyrektor "Myślenickiego Teatru w Stodole”
Leszek Pniaczek - aktor
Zbigniew Morawski – muzyk, kierownik artystyczny MOKiS
po wysłuchaniu wszystkich prezentacji konkursowych, postanowiło przyznać naszemu recytatorowi III miejsce.
Wręczenie dyplomów i nagród, których fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Myślenicach nastąpi podczas uroczystego Koncertu Laureatów w dniu 15 kwietnia 2016r. o godz. 10.00.

(Sylwester Bylica)

Wiadomość z 13.04.2016r.:

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach oraz Starostwo Powiatowe w Myślenicach serdecznie zaprasza na Koncertu Laureatów 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w dniu 15 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00.

Uczeń z Państwa Szkoły Sylwester Bylica w kategorii turniej recytatorski otrzymał  III miejsce.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Pani Urszuli Woźnik - Batko za przygotowanie ucznia do konkursu. Wszystkich Laureatów prosimy przygotowanie swojego repertuaru na występ podczas koncertu i potwierdzenie swojego w nim uczestnictwa (występu).

Z wyrazami szacunku

 

Justyna Gawęda


logo logoRozdanie nagród w IV Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych

W Prima Aprilis, czyli 1 kwietnia 2016 roku, odbyło się rozdanie nagród w IV Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych. Tegoroczna edycja nosiła tytuł: „Wspaniałe stulecie 1815-1915”. Zadaniem uczestników było przygotowanie jednodniówki związanej z wydarzeniem historycznym, mającym miejsce w tym właśnie przedziale czasowym. Forma i język gazetek miały nawiązywać swoją stylistyką do opisywanych czasów.

Do konkursu zgłosiło się osiem zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Myślenic, Dobczyc, Sułkowic, Lubnia, Lipnika i Tokarni. Zespoły przygotowując jednodniówki nawiązały m.in. do wydarzeń z Wrześni, powstania styczniowego, postaci Dembowskiego czy początków szkoły kowalskiej w Sułkowicach. Gazetki prezentowały wysoki poziom merytoryczny i edytorski. Patronatem konkurs objęli: Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal oraz Prezes Stowarzyszenia „Pomoc Zespołowi Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach” Jerzy Cachel. Patronat medialny sprawowały „Gazeta Myślenicka” i „Dziennik Polski”.

W tym roku oceny prac podjęło się jury składające się z przedstawicieli: Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Myślenicach Haliny Kustosz-Miśko, Wydziału Strategii, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach Agnieszki Horab i Kornelii Pacek, Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach dyrektor Krystyny Łętochy oraz bibliotekarza i polonisty z Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Dzięki zrozumieniu i hojności ze strony patronów konkursu: Starostwa Powiatowego w Myślenicach i Stowarzyszenia "Pomoc Zespołowi Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach" udało się zakupić nagrody w postaci sprzętu elektronicznego, m.in. kamery internetowe, powerbanki, słuchawki bluetooth i głośniki. W tegorocznej edycji nagrody wręczali: dyrektor Zespołu Szkół Jerzy Cachel oraz wicestarosta Tomasz Suś.

Trzecie miejsce przypadło Gimnazjum w Tokarni dla zespołu w składzie: Edyta Pasiowiec, Wioletta Żyła, Joanna Zięba, Monika Bargiel pod opieką Anny Pasiowiec.

Drugie miejsce zdobyli tegoroczni debiutanci z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach: Wioletta Krasek, Paweł Stręk, Piotr Leśniak, Bartłomiej Pyda pod opieką Urszuli Woźnik-Batko.

Pierwsze miejsce ex aquo przypadło I Liceum Ogólnokształcącemu w Myślenicach reprezentowanemu przez zespół w składzie: Magdalena Wojtan, Adrian Burtan, Piotr Leśniak, Tomasz Kisiel – opieka Agnieszka Panuś oraz dla redakcji z Gimnazjum w Lubniu: Jolanty Swałtek, Weroniki Górni, Wioletty Leśniak, którymi opiekowali się Romualda Łabuz i Marek Kozak.

Po rozdaniu nagród uczniowie mogli obejrzeć prace swoich rywali, a także zapoznać się z osiągnięciami koła dziennikarsko-kulturalnego Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach i wydawaną przez nie gazetką szkolną „_bez_nazwy//”, od której wszystko się zaczęło. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do rywalizacji za rok! (Elżbieta Górecka, Arleta Garbień)


logo logoTurbolandeskunde - wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

W czwartek 10 marca 2016 roku 24 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu PSNJN dla Szkół Ponadgimnazjalnych "Turbolandeskunde - wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego", którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie.

Z 8 trzyosobowych zespołów najwyższy wynik uzyskały zespoły w składzie:

I MIEJSCE: ex aequo:

• Kinga Chrapek (I Tgh) • Klaudia Parszywka(I Tgh) • Elżbieta Plichta (I Tgh)

• Piotr Garbień (III Tmt) • Piotr Górszczak (III Tmt) • Paweł Jończyk (III Tmt)

II MIEJSCE: ex aequo:

• Daria Bargieł (IITgh) • Kamila Kondracka (IITgh) • Katarzyna Światłoń (IITgh)

• Nikola Grabowska (III Tg) • Wioletta Krasek (III Tg) • Magdalena Światłoń (III Tg)

III MIEJSCE: • Kamil Mirek (I Tmt) • Tomasz Skałka (I Tmt) • Arkadiusz Ślazik (I Tmt)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach na kolejnym etapie konkursu:)

II etap konkursu - etap regionalny - odbędzie się 15.04.2016r. w siedzibie Koła Jordanów PSNJN w Zespole Szkół im. H. Kołłątaja.


logo logoXIV Powiatowe Zawody Matematyczne

XIV Powiatowe Zawody Matematyczne szkół ponadgimnazjalnych rozstrzygnięte.

Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów odbywających się po raz czternasty Powiatowych Zawodów Matematycznych znalazło się dwóch uczniów naszej Szkoły.

Drugie miejsce, ze stratą jednego punktu do najlepszego uczestnika w kategorii CT, zdobył uczeń klasy IV TMH Piotr Mlak. Nadmienić należy, że Piotr Mlak ma już na swoim koncie jedno zwycięstwo w tych Zawodach w roku 2014 wówczas w kategorii BT.

Miłą niespodziankę sprawił uczeń klasy I TMt Albert Kozioł zajmując trzecie miejsce w kategorii AT. Zawody skupiają corocznie bardzo dużą grupę uczniów szkół powiatu myślenickiego zainteresowanych matematyką, którym nie przeszkadza sobotni termin tych zawodów. Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało218 uczniów, ostatecznie wzięło udział 165. Naszą Szkołę reprezentowali: Maria Bartosz, Albert Kozioł, Norbert Bąchor, Krzysztof Dobosz, Arkadiusz Kiszka; Grzegorz Gibas, Piotr Górszczak, Dariusz Dymek, Piotr Mlak, Daniel Wątor.

Uczeń Dariusz Dymek wziął udział w Zawodach Matematycznych po raz czwarty, zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce. Gratulujemy wyniku i determinacji. Zadania konkursowe w poszczególnych kategoriach znaleźć można na tablicy ogłoszeń obok sali 20.

Uroczystość rozdania nagród odbędzie się 17 marca 2016 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach o godz 13. Wszystkim laureatom i uczestnikom Zawodów serdecznie gratulujemy!


DSC_0193Szkolny Konkurs „Historia Światowych Dni Młodzieży”

9 marca 2016r. przewodniczący klas wylosowali ŚDM, na temat których uczniowie przygotują plakaty i prezentacje. To wydarzenie zainicjowało Szkolny Konkurs „Historia Światowych Dni Młodzieży”, którego finał nastąpi w maju.

Regulamin konkursu:
1. Celem konkursu jest popularyzacja Światowych Dni Młodzieży oraz przygotowanie merytoryczne i duchowe uczniów do spotkania z papieżem Franciszkiem podczas zbliżających się Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.
2. Organizatorem konkursu jest Wolontariat Szkolny pod kierunkiem pani Jolanty Listwan.
3. W konkursie biorą udział wszystkie klasy. Spotkanie organizacyjne z przewodniczącymi klas odbędzie się w dniu 09.03.2016 w sali nr 57, na początku trzeciej lekcji.
4. Konkurs składa się z trzech etapów.
5. Pierwszy etap będzie polegał na wykonaniu plakatu, dotyczącego ŚDM, w dowolnej technice na kartonie o rozmiarze A2.
6. Kryteria oceny plakatu to: estetyka, pomysłowość, staranność i adekwatność do ŚDM.
7. Plakaty należy oddać pani Jolancie Listwan do 15 kwietnia 2016r.
8. Wykonane plakaty zostaną zaprezentowane w formie wystawy na świetlicy szkolnej, tydzień przed finałem.
9. Plakaty oceni jury konkursowe oraz uczniowie i nauczyciele odwiedzający wystawę.
10. Drugi etap odbędzie się w drugiej połowie maja (dokładny termin zostanie podany w terminie późniejszym). Każda klasa przygotuje 10-minutową prezentację na temat ŚDM, która zostanie zaprezentowana przed jury i przed przedstawicielami wszystkich uczestniczących w konkursie klas.
11. W drugim etapie wezmą udział 5 – osobowe reprezentacje klas, w tym uczniowie przygotowujący prezentację.
12. Trzeci etap. Po prezentacji odbędzie się konkurs wiedzy, dotyczący ŚDM, w którym 5 - osobowe drużyny klasowe będą rozwiązywać test
13. Jury podsumuje punkty uzyskane we wszystkich trzech etapach i wyłoni laureatów.
14. Udział w konkursie będzie okazją do zdobycia dodatkowych punktów, które zostaną doliczone do aktywności klasowej na końcu roku szkolnego. Dyplomy i drobne nagrody zostaną wręczone uczniom na apelu kończącym rok szkolny. Organizatorzy przewidują nagrody niespodzianki.
15. UWAGA! W gablocie obok Sali nr 57 będą zamieszczane informacje na temat Światowych Dni Młodzieży. Zachęcamy do czytania tych informacji.
16. Organizatorzy zwracają się z gorącą prośbą do wychowawców klas o zmotywowanie uczniów do udziału w konkursie.
17. Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela pani Jolanta Listwan, pani Urszula Woźnik-Batko i ksiądz Leszek Dyląg.

Zdjęcia w galerii.


DSC_0231VI Powiatowy Konkurs Strzelecki dla gimnazjalistów

W środę 9 marca 2016r. po raz szósty przeprowadzony został Powiatowy Turniej Strzelecki dla gimnazjalistów Powiatu Myślenickiego.
Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie a zawodnicy uzyskiwali imponujące wyniki.
Do udziału w turnieju przystąpiło 9 drużyn. W kategorii indywidualnej startowało 29 uczestników.
W tym roku medale i statuetka ufundowane przez naszą szkołę oraz nagrody książkowe i piłki ufundowane przez Starostę Myślenickiego trafiły w następujące ręce:
KONKURS INDYWIDUALNY:
I miejsce: Jan Malczewski (Gimnazjum nr 1 w Myślenicach),
II miejsce: Andrzej Duda (Gimnazjum w Rudniku),
III miejsce: Beata Mirochna (Gimnazjum nr 3 w Myślenicach).
KONKURS DRUŻYNOWY:
I miejsce: Dominika Dynur, Andrzej Duda, Filip Profic (Gimnazjum w Rudniku),
II miejsce: Jan Malczewski, Maciej Garbień, Bartłomiej Profic (Gimnazjum nr 1 w Myślenicach),
III miejsce: Ewa Gałka, Julia Ingarden, Zofia Dobrek (Gimnazjum nr 1 w Myślenicach).
Zwycięzcom gratulujemy !!!!

Zdjęcia w galerii.


ch3Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

ZWYCIĘZCAMI KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU ZOSTALI:
I MIEJSCE: Magdalena Światłoń III TG
II MIEJSCE: Marta Kawczak IV TG
III MIEJSCE:Klaudia Parszywka I TGH
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !!!!!!!!! W konkursie wiedzy o zdrowiu, który odbył się 26. 02. 2016 r. uczestniczyło 42 uczniów. Szczegółowe wyniki konkursu są dostępne u pani Katarzyny Makuch.
Konkurs Wiedzy o Zdrowiu będzie miał charakter testu. Wymagana wiedza nie będzie wiedzą specjalistyczną ale taką jaką powinien posiadać każdy człowiek, któremu zależy na własnym zdrowiu.
Konkurs odbędzie się w piątek 26. 02 na lekcji 3 w sali nr 16. Zgłoszenia kandydatów do czwartku 25. 02. do p. Katarzyny Makuch
ZAGADNIENIA NA KONKURS WIEDZY O ZDROWIU 26. 02. 2016r., lekcja 3, sala 16 zgłoszenia do p. Katarzyny Makuch do 25. 02
• profilaktyka i skutki uzależnień: narkomania, alkoholizm, palenie tytoniu
• przyczyny i objawy oraz profilaktyka współczesnych chorób cywilizacyjnych: nowotwory, choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie, udary), cukrzyca i schorzenia układu ruchu
• przyczyny i objawy oraz profilaktyka współczesnych chorób zakaźnych (np. WZW, AIDS, grypy, pojęcie antybiotyków)
• higieniczny tryb życia (aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie, unikanie substancji szkodliwych i nadmiernego promieniowana elektromagnetycznego, walka ze stresem)
• substancje przeciwnowotworowe i rakotwórcze w żywieniu i otoczeniu człowieka
• budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka (układy: krążenia, oddechowy, pokarmowy, nerwowy, mięśniowy i szkieletowy)
Jak zdobyć dodatkowe punkty do rywalizacji o tytuł najaktywniejszej klasy w szkole
W tygodniu zdrowia uczniowie będą mogli podejmować różne działania związane z tematyką promocji zdrowia. Działania te będą punktowane dla każdego ucznia z osobna i sumowane jako wynik uzyskany przez klasę. Klasa, która uzyska najwięcej punktów otrzyma dodatkowych 30 punktów do rywalizacji o tytuł najaktywniejszej klasy w szkole. Odpowiednio za II miejsce uzyska ich 20 a za III 10.
Za co można otrzymać punkty:
1. Udział w Konkursie Wiedzy o Zdrowiu – 2 pkt. (za miejsca I – V dodatkowe 2 pkt.)
2. Przygotowanie plakatu lub prezentacji związanych z tematyką podaną w zagadnieniach na Konkurs Wiedzy o Zdrowiu – 3 pkt.
3. Przesłanie zdjęcia o tematyce „jak dbać o zdrowie” – 2 pkt.
4. Podzielenie się przepisem na potrawę o wyjątkowych walorach zdrowotnych (ze wskazaniem jakie ma znaczenie dla zdrowia) – 3 pkt.
5. Opisanie w jaki sposób Ty dbasz na co dzień o zdrowie – 3 pkt.
6. Przeprowadzenie i opisanie wywiadu z rodzicem, dziadkiem, babcią, nauczycielem (wychowawcą, dyrekcją) na temat „w jaki sposób dbać o zdrowie i co robię dla własnego zdrowia” – 5 pkt.
Zdjęcia, prezentacje oraz powyższe teksty z pkt. 4, 5, 6 (w formacie Word) należy przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 4 marca 2016r. W temat wiadomości należy wpisać „Tydzień Zdrowia”
Plakaty należy oddawać do p. Katarzyny Makuch do 4 marca 2016r. Podsumowanie nastąpi do piątku 11 marca 2016r.


berlin 2445955bPraktyki zagraniczne w Berlinie

Zakończyła się rekrutacja do projektu "Zagraniczna praktyka zawodowa rozwija umiejetności i zwiększa konkurencyjność na krajowym i europejskim rynku pracy". W tym roku praktyki odbędą się w Berlinie, w terminie od 3 do 30 kwietnia. Ale już od dziś młodzież zaczyna przygotowywać dokumenty, które zapewnią oczekiwane miejsca praktyk, zamieszkania. W ferie odbędzie się program szkoleń z: języka niemieckiego, angielskiego, historii, kultury i obyczajów Niemiec, psychologicznych aspektów pracy w obcym środowisku oraz savoir-vivre w pracy i na co dzień. W projekcie weźmie udział 25 uczniów technikum w zawodach: mechatronik, mechanik CNC i żywienia i usług gastronomicznych.


W TOWARZYSTWIE DYREKCJI I JURYKonkursowy czas gastronomów

"Po zorganizowanym przez naszą Szkołę konkursie powiatowym DYPLOM, chętni gastronomowie zmagali się w eliminacjach do VI powiatowego konkursu organizowanego przez ZSO i Z Lubień. Eliminacje odbyły się 3 grudnia 2015 roku. Ich przebieg nadzorowała pani Elżbieta Moskała, a jury degustacyjne w składzie dyrektor mgr Waldemar Wolski, v-ce dyrektor mgr Anna Łuczak oraz kierownik szkolenia praktycznego i ODiDZ mgr inż. Tadeusz Pelc; oceniało przygotowane przez uczniów potrawy. Do współzawodnictwa przystąpiło trzech uczniów: Wioletta Krasek- klasa III, Natalia Frączek i Dawid Golonka oboje z klasy II. Tematem przewodnim był „Indyk w nucie owocowej”. Jury najwyżej oceniło Dawida Golonkę za „Zawijaniec z indyka z sosem cumberland i ptysiami ziemniaczanymi”, II miejsce przypadło Natalii Frączek za „Pieczoną pierś z indyka w sosie cytrynowym z ryżem”. Podium zamknęła Wioletta Krasek za „Duszoną pierś z indyka w sosie jabłkowym z kopytkami”. Zgodnie z werdyktem jury Dawid Golonka w dniu 10 grudnia 2015 roku reprezentował naszą Szkołę w VI powiatowym konkursie organizowanym w ZSO i Z w Lubniu. Tam rywalizował z kolegami i koleżankami ze szkół powiatowych. W konkursie wzięli udział reprezentanci: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Monte Cassino w Lubniu, Zespołu Szkół Techniczno Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach, Prywatnego Technikum Gastronomicznego Teresy i Andrzeja Osińskich w Myślenicach oraz Zespołu Szkół im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Dobczycach. W jury zasiedli szefowie kuchni lokalnych restauracji, którzy bacznie obserwowali pracę uczestników. Dawid ugotował swoją wypróbowaną już wcześniej potrawę, która i w tym przypadku okazała się sukcesem - pierwszy stopień podium po raz drugi! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz niemijającej pasji. " (E.Moskała)


20151114_130505Turniej Maszyn Wiatrowych - sprawozdanie

"Dnia 14.11.2015 odbył się turniej maszyn wiatrowych w Krakowie. Nasza szkoła od około miesiąca starannie przygotowywała się do tego wydarzenia, nasi uczniowie przygotowywali maszynę wiatrowa o nazwie RoboREM. W skład drużyny RoboREM wchodzili Krzysztof Dobosz Arkadiusz Kiszka i Mateusz Pieczara. Dnia 14.11.2015 o godzinie 9:00 spotkaliśmy się przy warsztatach w Rudniku, stamtąd pojechaliśmy do Krakowa. Na początek odwiedziliśmy Akademie Górniczo Hutnicza gdzie odbywały się turniej walk robotów w kategoriach: LEGO sumo, mini sumo, jak i pokazy inteligentnych robotów i maszyn. Możliwe, że w przyszłym roku nasz szkoła weźmie w nich udział. Eksponowane projekty przykuwały uwagę i nasze zainteresowanie. Niestety nie mogliśmy być świadkami finałów we wspomnianych wcześniej konkursach, ponieważ nie posiadaliśmy wystarczająco czasu. Następnie pojechaliśmy na turniej wiatrowy który odbył się w liceum ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie. Dotarliśmy na miejsce około godziny 12:00, lecz rozpoczęcie dla drużyn ponadgimnazjalnych przesunęło się do godziny 15:00. Przez te trzy godziny oglądaliśmy maszyny wiatrowe prezentowane przez inne zespoły. Głównie maszyny wiatrowe miały kształt od wiatraka bardzo prostego, aż po złożone turbiny wiatrowe. W końcu o godzinie 15:00 rozpoczął się turniej dla szkół ponadgimnazjalnych. Nasza ekipa otrzymała numer 22 w kolejce. Czekając na naszą kolei znów podziwialiśmy prace innych uczestników. Około godziny 17:30 nastała nasza kolej na przetestowanie naszej maszyny wiatrowej. Po testach w tunelu aerodynamicznym poznaliśmy długo oczekiwane wyniki. W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 27 miejsce. Wróciliśmy do domu bogaci o nową wiedzę na temat konstrukcji najwydajniejszych maszyn wiatrowych, oraz z początkowymi planami na przyszły rok." (K.Dobosz)


krasek 001Czas konkursów i nagród

W ostatnich tygodniach listopada 2015r.nasi uczniowie odbierali nagrody - stypendium Prezesa Rady Ministrów, w VII Powiatowym Konkursie "75 rocznica Bitwy o Anglię i udział w niej Polaków" i w IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych. Zdjęcia dyplomów:

AL001 EF001 ZSZ001 ZSZ2001 krasek001 krasek002 Daria001 kilian001 ch2 ch1 ch3 gb


Wyniki konkursu "Jesień w obiektywie"

Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego „Jesień w obiektywie”. W pierwszym konkursie wzięło udział 8 uczniów z naszej szkoły. Za udział dziękujemy kolejno następującym uczniom:

• Aleksandra Natanek IIITG

• Michał Bobeł IIITM

• Beniamin Nowak II TMT

• Izabela Stokłosa I TGH

Wyróżnienie dla autora zdjęcia pt.” Jesienny klimat” - MICHAŁ TARGOSZ klasa III TM

III miejsce – „Kolorowe drzewa” Piotr Górszczak z III TMT

II miejsce – „ W pobliżu …” Michał Kiebzak z II TMT

I miejsce – „Złocista droga” Zuzanna Kania z III TGstół 14

Najpiękniejszy stolik o tematyce halloween

4 listopada 2015r. odbył się konkurs "Najpiękniejszy stolik o tematyce halloween". W konkursie wzięły udział 4 uczennice II i IV klasy technikum hotelarskiego. Rodzice wraz z nauczycielami szkoły oddawali swoje głosy na stolik, który podobał się im najbardziej. Zwyciężył stolik z numerem 14, który przygotowywała uczennica klasy IV TH Aleksandra Hyrlicka. Serdecznie gratulujemy.

stół 11 stół 12

stół 13 stół 14


Konkurs językowy - zdjęcia
DSC 0526
DSC 0531 DSC 0527

DSC 0528 DSC 0529


pieniny

Wycieczka nagrodą dla najlepszych

W dniu 23 września 2015r. grupa 32 uczniów z różnych klas uczestniczyła w zorganizowanej przez szkołę wycieczce w Pieniny. Była to nagroda dla tych, którzy w ubiegłym roku szkolnym wyróżnili się wysokimi wynikami w nauce, wzorową frekwencją i aktywnością na rzecz szkoły. Całkowite koszty wyjazdu zostały pokryte przez Radę Rodziców, tak więc uczniowie mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji całkowicie bezpłatnie.
Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Przewodnik oprowadzający nas po zakładzie był równocześnie wieloletnim pracownikiem elektrowni, dlatego w interesujący sposób opowiadał o historii jej powstania, o zadaniach jakie spełnia (zabezpieczenie przeciwpowodziowe, wytwarzanie energii elektrycznej) o obowiązkach poszczególnych pracowników. Następnie zwiedziliśmy te miejsca, które są udostępniane dla grup zwiedzających tj. wewnętrzny balkon widokowy oraz halę maszyn, a także poziom technologiczny elektrowni. Tam mogliśmy obejrzeć maszyny i urządzenia wykorzystywane m. innymi do produkcji prądu.
Po zwiedzeniu elektrowni udaliśmy się do sali audiowizualnej Pawilonu Wystawowego gdzie obejrzeliśmy film o historii zapory oraz o budowie i zasadzie działania elektrowni wodnej Niedzica.
Po zakończeniu części edukacyjnej pojechaliśmy do wsi Jaworki, aby stamtąd udać się do malowniczego wąwozu Homole. Pogoda dopisywała, więc mogliśmy podziwiać widoki w rezerwacie przyrody, w którym się znajdowaliśmy. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w Pieninach. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka charakteryzujący się krystalicznie czystą wodą. Z biegiem lat potok wytworzył niezwykłe i malownicze kaskady, wzbogacają go dodatkowo znajdujące się w korycie rzeki olbrzymie głazy. Spacerując po wąwozie wąską ścieżką , z obu stron byliśmy otoczeni przez pienińskie skały dochodzące nawet do 120 metrów wysokości.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy do niedalekiej Szczawnicy, zatrzymując się w dolnej części uzdrowiska, nad Dunajcem, w miejscu gdzie kończą spływ flisackie tratwy. W tym malowniczym miejscu pełnym turystów, niektórzy z nas posilili się po intensywnym dniu zwiedzania, a inni udali się podziwiać miejscowy krajobraz. Po obfitującym w atrakcje dniu wróciliśmy wieczorem do Sułkowic.
Zachęcamy wszystkich do współzawodnictwa, bo być może za rok kolejna wycieczka. Agata Kęsek-Olesek


I TG (10)

Wycieczka integracyjna klasy I TGH

Dnia 14 września 2015 r. klasa I TGH udała się na wycieczkę, której głównym celem było wzajemne poznanie się i integracja. Atrakcją wycieczki niewątpliwie było ognisko i możliwość pieczenia smakowitych kiełbasek, tym bardziej, że apetyt na świeżym powietrzu wszystkim dopisywał. Nie mniej wszystkim podobała się zabawa, którą wymyśliła pani wychowawczyni w celu lepszego poznania się. Polegała ona na przyklejeniu na plecach kartki z rożnymi pytaniami, na które odpowiadaliśmy po czym każdy zgadywał co to za osoba. Nie zabrakło także słońca, śmiechu i wielu wspólnych zdjęć . ;) „Hej, ho! Hej ,ho! Na zalew by się szło!”


 

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.

Joomla templates by Lonex.