Zbiór przypadkowych liczb lub liter może poprawić koncentrację uwagi i pamięć. Poproś przyjaciela o przygotowanie zbioru przypadkowych liczb i liter, jak ten poniższy. Następnie poproś tę osobę o określenie przedziału czasowego i wybierz kilka liczb, liter lub ich kombinację. Gdy już będziesz wiedział, czego szukać, zakreśl tyle liczb i liter, ile zdołasz wybrać w wyznaczonym czasie. Możesz na przykład zakreślić każdą liczbę 8 i każdą literę S w czasie 15 sekund.

W celu lepszego zapamiętywania do zakreślania wybranych znaków używaj ołówka, a po skończeniu ćwiczenia zetrzyj jego ślady. Po kilku godzinach lub dniach spróbuj ponownie wykonać ćwiczenie – tym razem wybierz inny zestaw liczb lub liter, radzi dr medycyny Vernon Mark. Aby wzmocnić zdolność koncentracji uwagi, każde ćwiczenie zaczynaj z nowym zestawem liczb i liter.

W celu uzyskania najlepszych wyników doktor Mark zaleca wykonywanie tego ćwiczenia od jednego do dwóch razy w tygodniu. Doktor medycyny Vernon Mark jest neurochirurgiem w Bostonie i autorem książki Reversing Memory Loss.

Tradycyjne metody przypominania odgrywają ważną rolę, ale w przypadku konieczności można do tego celu wykorzystać wszystko. Stary sposób zawiązywania supełka w celu przypomnienia o czymś ma pewne znaczenie. Nie zawsze jednak, gdy chcesz coś zapamiętać, masz pod ręką kawałek sznurka, skorzystaj więc z tego, czym dysponujesz.

Janet Fogler, ekspertka w dziedzinie pamięci, używa na przykład swojej obrączki ślubnej. „Gdy budzę się w środku nocy i myślę o czymś, co chcę zapamiętać, obracam moją obrączkę ślubną”, mówi pani Fogler. „Pozostawiam ją tak do rana i zapamiętuję potrzebny fakt, bez konieczności wstawania w środku nocy, aby to zapisać”.

Jeżeli nie odpowiada ci przekręcanie obrączki, ustaw bu- dziki w różnych punktach mieszkania lub biura, abyś nie zapomniał wykonać ważnych zadań w określonym czasie. Wyślij do siebie e-mail lub zostaw wiadomość na sekretarce automatycznej. W celu przypomnienia połóż coś w niezwykłym, lecz dobrze widocznym miejscu – na przykład kapeć na lampie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>