Rozproszona uwaga utrudnia przyswajanie i zapamiętywanie informacji Jednak można nauczyć się pokonywania tej trudności. Spróbuj czytać książkę, gdy radio gra na cały regulator. Albo, jeśli wolisz, oglądaj różne programy w dwóch telewizorach jednocześnie, sugeruje doktor Francis Pirozzolo. Te ćwiczenia pomogą ci rozwinąć podzielność uwagi i przy- swajać nowe informacje, nawet w trakcie kompletnego zamieszania, chaosu i bałaganu.

Podczas czytania skoncentruj się na książce, starając się nie zwracać uwagi na radio. Podobnie w przypadku oglądania programów w dwóch telewizorach: skup się na jednym programie i spróbuj ignorować drugi. (W celu większej skuteczności ustaw natężenie głosu w obu telewizorach na jednakowym poziomie). Przerwij czynność po 10 minutach. Sprawdź, ile zapamiętałeś z treści książki czy programu.

Następnie czytaj książkę i zwracaj uwagę na program radiowy, starając się dzielić uwagę i zapamiętywać informacje i z książki, i z radia. Oglądając jednocześnie dwa programy w telewizji, staraj się zapamiętać oba. Przerwij ćwiczenie po 10 minutach i sprawdź, ile zapamiętałeś.

Wykonuj te ćwiczenia dwa lub trzy razy w tygodniu, a twoja podzielność uwagi powinna stopniowo wzrastać. Doktor medycyny Francis Pirozzolo jest neuropsychologiem w Baylor College of Medicine w Houston.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>