Badania prowadzone od wczesnych lat siedemdziesiątych wykazują korzystny wpływ medytacji na wiele zjawisk – od obniżania poziomu cholesterolu do wywoływania stanu relaksacji i poprawienia pamięci i zdolności uczenia się. Co ważne, instruktor medytacji nauczy cię metod wyciszania umysłu, a to ułatwia koncentrację.

Istnieje wiele różnych rodzajów medytacji. Należą do nich metody wschodnie, jak buddyzm, zen lub medytacja hinduska, i metody zachodnie, jak chrześcijańska czy żydowska medytacja religijna połączone z modlitwą.

W czasie medytacji instruktor może pomóc ci osiągnąć stan głębokiego odprężenia. Badania wykazują, że w tym stanie obniża się ciśnienie krwi, rozluźniają się mięśnie i spada wytwarzanie hormonów stresu. Medytacja zwiększa także zdolność koncentracji, więc jej rezultatem jest jaśniejsze myślenie i lepsza organizacja myśli.

„Dobry nauczyciel medytacji jest jak przyjaciel duchowy lub trener”, wyjaśnia Victor Davich, autor książki „The Best Guide to Meditation”, który w czasie 25 lat praktyki prowadził wiele seminariów poświęconych medytacji.

Gdy będziesz wybierać nauczyciela, zapytaj o jego doświadczenie, metody nauczania i opłaty. Weź udział w zajęciach i ewentualnie zrezygnuj z nich, zanim zdecydujesz się zatrudnić nauczyciela na stałe, sugeruje pan Davich.

Niektórzy nauczyciele medytacji nauczą cię spokojnego siedzenia i skupienia na powtarzaniu mantry – słowa będącego w centrum uwagi w czasie medytacji. Inni nauczyciele mogą nauczyć cię koncentrowania się na oddechu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>