Słuchanie pewnego rodzaju muzyki może mieć wpływ na pamięć długotrwałą, zdolność krytycznego myślenia, a nawet jego szybkość. Od dawien dawna muzyka była przedmiotem kultu, nauczania, opowiadania i reklamy. We wszystkich tych dziedzinach pamięć odgrywa kluczową rolę.

Obecnie muzyka znalazła drogę do świata medycyny. Naukowcy odkryli, że pewne rodzaje muzyki rzeczywiście wpływają na szybsze lub wolniejsze działanie neuronów. Im więcej rytmicznych uderzeń, tym większy jest poziom aktywności mózgu, wyjaśnia muzykoterapeutka, doktor sztuki, Connie Tomaino. Wielu muzykoterapeutów i uzdrowicieli uważa, że niektóre dźwięki i różne instrumenty wpływają szczególnie na narządy i układy narządów organizmu i są w stanie pokonać blokady przepływu energii.

W popularnych księgarniach i sklepach muzycznych można nabyć nagrania stworzone z udziałem naukowców z dziedziny „psychoakustyki” – tj. badań wpływu dźwięków na świadomość. Aby skorzystać ze zwiększonej mocy umysłu, spróbuj posłuchać na przykład „Sound Body, Sound Mind” doktora Andrew Weila w trakcie czytania lub pisania listów.

Zakładając stanowisko krytyczne, muzyka może korzystnie wpłynąć na zdolności kompleksowego myślenia. „Możesz rozwinąć analityczne zdolności swojego umysłu, słuchając utworu jazzowego lub muzyki klasycznej”, mówi doktor Tomaino. „Spróbuj określić poszczególne instrumenty, pomyśl o tempie, frazach i nastroju. Staniesz się bardziej zaawansowanym adeptem, poświęcając więcej czasu na każdy utwór” – dodaje. Doktor sztuki Connie Tomaino jest specjalistką w dziedzinie muzykoterapii i dyrektorką działu muzykoterapii w Beth Abraham Health Services w Bronx, w Nowym Jorku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>