Być może uważnie obserwujesz otoczenie, jednak werbalizacja myśli i działań to świetny sposób na zapamiętywanie. Badania sugerują, że ten kto mówi, pamięta. A więc mów do siebie, aby lepiej skupić uwagę, wyeliminować zjawiska, które ją rozpraszają, i łatwiej zapamiętywać fakty, radzi doktor Irene Colsky.

Na przykład gdy parkujesz samochód na lotnisku, wysiadasz z samochodu i idziesz do terminalu, mów do siebie: opisuj, co robisz, gdzie jesteś, obok czego przechodzisz i jak to wygląda. Po powrocie z podróży, gdy musisz znaleźć swój samochód, przypomnij sobie ten opis i wróć tą samą drogą. Będziesz zaskoczony, jak szybko trafisz na swoje miejsce parkingowe.

„Świadome zachowywanie w pamięci faktu, gdzie się coś położyło lub zostawiło, pomoże później przypomnieć sobie o tym”, mówi doktor Colsky. Oprócz zapamiętania, gdzie znajdują się określone przedmioty, metoda ta jest także użyteczna w zapamiętywaniu innych faktów, np. czy wziąłeś lekarstwo lub witaminy, wyszedłeś z psem na spacer i nakarmiłeś kota – lub jakiejkolwiek dowolnej codziennej czynności, która w przeciwnym razie może ci umknąć z pamięci. Doktor Irene Colsky jest profesorem na wydziale nauczania i uczenia się w School of Education University of Miami na Florydzie.

Określony fakt może być niewiele znaczący lub trudny do zapamiętania dopóty, dopóki nie znajdziesz sposobu na łatwe skojarzenie go z innym. W ludzkim ciele mieści się 60 000 mil naczyń krwionośnych. Czyż nie wydaje się to niewyobrażalne? Pomyśl, że to 10 podróży tam i z powrotem z Los Angeles do Nowego Jorku, co jest prawdopodobnie łatwiejsze do zapamiętania.

„Jeżeli dany fakt nie kojarzy ci się z niczym, będzie ci znacznie trudniej go zapamiętać”, twierdzi ekspert od komunikowania się, Richard Saul Wurman. „Więc zamiast myśleć o nim dosłownie, spróbuj przekształcić go w coś sobie bliższego”.

Jeżeli jesteś fanem sportu, pomyśl, jak wymiar jednego akra przekłada się na wymiary boiska do futbolu lub koszykówki. Aby zapamiętać cenę herbaty w Chinach, dowiedz się, jaki jest kurs chińskiej waluty i przelicz tę cenę na dolary amerykańskie.

„Gdy się czegoś uczysz, zadawaj pytania, które pomogą ci zrozumieć informację”, mówi R. Wurman. „Im bliższe ci będzie to skojarzenie, tym łatwiej w przyszłości przypomnisz sobie dany fakt”. Richard Saul Wurman jest ekspertem w dziedzinie komunikowania się i autorem książki Information Anxiety.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>