Monthly Archives Grudzień 2015

Zapisujesz czeki i opłaty z kart kredytowych. Dlaczego nie miałbyś zapisywać tego, co naprawdę chcesz zapamiętać? Przyda ci się to w przyszłości. Niezależnie od tego, czy piszesz powieść przygodową, czy tylko odnotowujesz krótkie informacje w dzienniku, poma- ga ci to poprawić pamięć. Ponieważ koncentrujesz się, przypominając sobie pojedyncze informacje, słowo po słowie, to pisanie dziennika pomaga ci uporządkować myśli, angażuje twoją pamięć i poprawia zdolność logicznego myślenia.

dalej

Tuż przed koncertem zmartwiony klarnecista podszedł do wielkiego włoskiego dyrygenta Artura Toscaniniego i powiedział, że nie jest w stanie wystąpić, ponieważ jego instrument jest popsuty i nie może zagrać naturalnego dźwięku E. Toscanini zastanawiał się głęboko przez dłuższą chwilę, oceniając w myślach tysiące nut, które miały być zagrane tego wieczoru. W końcu maestro powiedział: „Dobrze. Dziś wieczór nie będziesz grał naturalnego E”.

dalej

Kiedy czujesz się ospały w pochmurne dni, spróbuj używać „skrzynki świetlnej” dla rozjaśnienia umysłu. Czy kiedykolwiek patrzyłeś ze smutkiem przez okno w zimny zimowy dzień, myśląc: „Gdyby było słonecznie, byłbym pełen energii i pomysłów”? Prawdopodobnie cierpisz na sezonową chorobę afektywną (SAD), polegającą na zaburzeniu związanym z brakiem światła.

dalej

Rozproszona uwaga utrudnia przyswajanie i zapamiętywanie informacji Jednak można nauczyć się pokonywania tej trudności. Spróbuj czytać książkę, gdy radio gra na cały regulator. Albo, jeśli wolisz, oglądaj różne programy w dwóch telewizorach jednocześnie, sugeruje doktor Francis Pirozzolo. Te ćwiczenia pomogą ci rozwinąć podzielność uwagi i przy- swajać nowe informacje, nawet w trakcie kompletnego zamieszania, chaosu i bałaganu.

dalej

Dobrze sformułowany akronim pomoże ci przypomnieć sobie nawet najmniej istotną rzecz na liście zakupów. Zapisz pierwsze litery każdej rzeczy, którą chcesz zapamiętać, i utwórz z nich słowo, mówi doktor Robert Finkel. Jeżeli chcesz kupić hamburgera, tuńczyka (tuna), cebule (onions), ketchup, oliwę z oliwek (olive oil), kapustę (cabbage) i rzodkiewki (radishes), masz do dyspozycji litery H, T, O, K, O, C i R. To niezbyt zachęcające? Poprzestawiaj je trochę, a wtedy już tylko musisz zapamiętać, żeby kupić w sklepie HOTROCK.

dalej

Aby zachować żywe wspomnienia jakiegoś doświadczenia, połącz je z określonym zapachem. Pomyśl o zapachu jako o środku wspomagającym pamięć. Posiadanie specyficznego zapachu, którego zawsze używasz w takich samych sytuacjach, pomaga wykorzystać dużą zdolność umysłu do wytwarzania związków i skojarzeń.

dalej

Dzięki zapachowi rozmarynu lub bazy lii twoja pamięć może pracować na piątkę z plusem. Badania fal mózgowych wykazują, że wdychanie zapachu rozmarynu lub bazylii zwiększa fale beta, które wskazują na stan podwyższonej aktywności mózgu. Pamiętaj o tym podczas zdawania egzaminów lub w innych sytuacjach wymagających intensywnej pracy umysłowej.

dalej

Jeżeli twoja ulubiona gra planszowa staje się nagle zbyt monotonna, podejmij wyzwanie i zmień zasady gry. Puzzle i gry, takie jak szachy czy scrabble, to prawdziwa gimnastyka dla umysłu, mówi doktor Michael Chafetz. Lecz po pewnym czasie prawie każda gra coraz mniej wciąga.

dalej

Być może uważnie obserwujesz otoczenie, jednak werbalizacja myśli i działań to świetny sposób na zapamiętywanie. Badania sugerują, że ten kto mówi, pamięta. A więc mów do siebie, aby lepiej skupić uwagę, wyeliminować zjawiska, które ją rozpraszają, i łatwiej zapamiętywać fakty, radzi doktor Irene Colsky.

dalej

Prawdopodobnie słyszałeś opinię, że jedzenie ryb korzystnie wpływa na mózg. Naukowcy juz wiedzą, dlaczego ryby są tak wspaniałą potrawą dla niego. Zawarte w rybach kwasy tłuszczowe omega-3 zapobiegają zaczopowaniu tętnic, które prowadzi do apopleksji (czyli udaru mózgowego). Ryby mogą również osłabiać stan zapalny. Są bogate w cholinę, składnik, który jest badany w aspekcie zaangażowania w przenoszenie informacji pomiędzy komórkami mózgu, wyjaśnia doktor Arthur Winter.

dalej

Mama miała rację: śniadanie może być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jeżeli nie zjesz śniadania, mogą na tym ucierpieć twoje wyniki w pracy i zdolność logicznego myślenia. W testach badających pamięć uczestnicy osiągali lepsze wyniki po zjedzeniu śniadania, niż gdy przystępowali do testów na czczo.

dalej